XX Chojnicka Noc Poetów

W sobotę 2 sierpnia 2014 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach odbyła się XX Chojnicka Noc Poetów. Impreza trwała od godz. 18.00, a zakończyła się przed godz. 2.00 w Nocy.

Noc Poetów prowadziła, jak co roku, Magdalena Kosobucka, która, jak przystało na jubileusz, przypominała publiczności historię imprezy. Podkreśliła rolę Zbigniewa Buławy z Urzędu Miejskiego, który dba o całość organizacyjną. Noc zainaugurowało kilka utworów w wykonaniu zespołu Projekt Vołodia, a w dalszej kolejności nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza.

Na scenie pojawili się przedstawiciele organizatorów Nocy - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska, dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Radosław Krajewicz i wiceburmistrz Chojnic Jan Zieliński oraz jurorzy – Wojciech Boros (przewodniczący jury) i Tadeusz Dąbrowski. Na uroczystości nieobecny był trzeci członek jury Radosław Wiśniewski, który z opóźnieniem dojechał na Noc Poetów. Werdykt odczytali Wojciech Boros i Tadeusz Dąbrowski, którzy poinformowali, że na konkurs wpłynęło 148 wierszy. Następnie wręczone zostały nagrody. Jak się okazało, na Noc Poetów nie dotarli wyróżnieni Grzegorz Berny z Gdyni oraz Katarzyna Dybżyńska ze Świdnika. Byli obecni natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc, którzy nagrody odebrali w następującej kolejności: Wojciech Popik z Krynic (III nagroda ex aequo), Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy (III nagroda ex aequo), Aleksandra Wrona z Tychowa (II miejsce) oraz Mariusz Więcek z Gdańska (I nagroda). Laureaci przeczytali zebranym w Fosie Miejskiej swoje wiersze. W trakcie imprezy w namiocie MBP można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”, wydany przez bibliotekę. W tomiku znalazły się wiersze nagrodzone, wyróżnione oraz 9 wierszy dostrzeżonych przez jury.

Jako pierwsi podczas Nocy Poetów wystąpili goście z zaprzyjaźnionego z Chojnicami Korsunia Szewczenkowskiego na Ukrainie, którzy - jak zapowiedziała prowadząca - poruszają słowiańskie struny naszych serc i dusz. Zaśpiewał ukraiński bard Siergiej Kaliniczenko z przyjaciółmi, a swoje utwory przeczytał publiczności poeta Wladlen Kowtun. Siergiej Kaliniczenko podziękował władzom miejskim Chojnic, a szczególnie wiceburmistrzowi Edwardowi Pietrzykowi, za utrzymywanie partnerskich kontaktów z Korsuniem Szewczenkowskim.

Następnie swoją poezję zaprezentowała poetka z Bydgoszczy Karolina Sałdecka. Potem na scenę ponownie wyszedł zespół Projekt Vołodia, który tworzą muzycy z Wrocławia - Janusz Kasprowicz (wokal), Bogdan Bińczak, Robert Gawron, Wojtek Malko, Piotr Rokitowski. Zespół wykonuje utwory rosyjskiego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Towarzyszył mu aktor teatralny i filmowy Mirosław Baka, który mówił o fenomenie Wysockiego i śpiewał jego utwory. W trakcie koncertu Janusz Kasprowicz zaprosił jednego z widzów do odegrania scenki biesiady zakrapianej alkoholem. Na zakończenie występu Mirosława Baki nieoczekiwanie na scenę wszedł Siergiej Kaliniczenko, który przyłączył się do aktora i razem z nim zaśpiewał Wysockiego.

Kolejnym gościem był Dariusz Siciński z Tucholi, który wystąpił z koncertem poezji śpiewanej. Siciński wziął udział w tej imprezie po 18 latach, występował bowiem podczas II Chojnickiej Nocy Poetów. Anna Chodakowska znakomicie wykonała w czasie Nocy Mszę Wędrującego opartą na tekstach Stachury, przy akompaniamencie Romana Ziemlańskiego. W dalszej kolejności swoją poezję przedstawił poeta z Trójmiasta Wojciech Boros, juror Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza.

Wtedy nastąpiła uroczystość wręczenia wyróżnień poetkom Marii Jolancie Kowalskiej i Małgorzacie Ostrowskiej. Dariusz Lebioda wręczył Marii Jolancie Kowalskiej - poetce, która po latach wróciła z Bydgoszczy do Chojnic, nagrodę imienia Klemensa Janickiego. Jak podkreślił, nagroda powstała z inicjatywy Jana Góreca-Rosińskiego i przyznawana była przez kwartalnik „Metafora”, a obecnie przyznaje ją kwartalnik „Temat”. Nagroda promuje oryginalną twórczość artystyczną w sztuce, literaturze i muzyce, a także w zakresie działalności dziennikarskiej. Następnie Dariusz Lebioda poprosił na scenę wiceburmistrza Brus Krzysztofa Gierszewskiego, który wręczył Małgorzacie Ostrowskiej, poetce i dyrektor SP w Kosobudach, Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, za m.in. promowanie poezji wśród najmłodszych. Po uroczystości obie laureatki wzruszone podziękowały za wyróżnienia.

Kolejnym gościem Nocy była aktorka Ewa Szykulska, która żywiołowo zaprezentowała wiersze Tuwima i Szymborskiej. Aktorka wspominała, że bywała kiedyś w Chojnicach. Następnie swoją poezję przeczytał publiczności drugi juror Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza - Tadeusz Dąbrowski z Gdańska. Agnieszka Chrzanowska – krakowska piosenkarka i aktorka wystąpiła wraz zespołem w lżejszym recitalu nawiązującym do stosunków damsko-męskich. Piosenkarka wciągnęła widownię do dialogu i zaprosiła na scenę „do wykorzystania” jednego z widzów, który przedstawił się jako pan Zbigniew. Jego zadaniem było zagrać szum morza.

Przedostatnią gwiazdą tegorocznej Chojnickiej Nocy Poetów był Jacek Kawalec. Aktor zaprezentował sonety Szekspira. Najpierw czytał je w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, a następnie śpiewał w wersji... rockowej. A w drugiej części występu Jacek Kawalec przypomniał kilka dialogów z Kabaretu Starszych Panów. Na zakończenie w fosie zaśpiewała Lidia Jazgar, której towarzyszył zespół Galicja. Ten nastrojowy koncert potrwał do późnych godzin nocnych.

Organizatorami corocznej Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Relacje z poprzednich Chojnickich Nocy Poetów:

XXIV Noc Poetów
XXIII Noc Poetów
XXII Noc Poetów
XXI Noc Poetów
XX Noc Poetów
XIX Noc Poetów
XVIII Noc Poetów
XVII Noc Poetów
XVI Noc Poetów