XXI Chojnicka Noc Poetów

1 sierpnia 2015 roku odbyła się XXI Chojnicka Noc Poetów. Impreza jak co roku rozpoczęła się o godzinie 18.00. Tym razem w zastępstwie za Magdalenę Kosobudzką, Noc poprowadziła Marzena Sękowska, podkreślając, że na uczestników tego wydarzenia czekają poetycko-artystyczne przeżycia.

Noc zaczęła się od minuty ciszy, którą uczczono pamięć uczestników powstania warszawskiego, tuż po niej prowadząca słowami: „Pozwólmy przemówić poezji i muzyce” zaprosiła wszystkich do spędzenia wieczoru z zaproszonymi artystami.

Jako pierwszy wystąpił zespół Dzień Dobry, prezentując znakomite aranżacje piosenek Marka Grechuty ze swojej płyty „Dzień Dobry Panie Marku”, którą nagrał po zwycięstwie w Krakowskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty Korowód. Przez blisko godzinę publiczność wsłuchiwała się w niezapomniane teksty jednego z najznakomitszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej.

W dalszej kolejności nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Na scenie pojawili się: przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Chojnicach wiceburmistrz Edward Pietrzyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska oraz Radosław Krajewicz, dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury. Protokół z obrad jury pod przewodnictwem Mieczysława Wojtasika przeczytała prowadząca Marzena Sękowska, następnie wręczono nagrody. Wśród obecnych podczas Nocy byli: zdobywcy wyróżnień: Michał Witold Gajda oraz Zbigniew Mysłowiecki, a także zdobywca drugiego miejsca Maciej Góraj. Niestety nie dotarli: zwycięzca Grzegorz Baczewski, uhonorowana trzecią nagrodą Małgorzata Włodarek-Piętka i wyróżniona Łucja Staszek.

Po przedstawieniu nagrodzonych wierszy na scenie pojawiła się Anna Cieślak, która przeczytała dwa fragmenty „Małego Księcia” Antoine’a Saint-Exupéry’ego. Aktorka filmowa i teatralna zachęciła wszystkich do zapoznania się z utworem w szczególności, że właśnie skończyły się prace do bajki, w której Anna Cieślak dubbingowała głos jednego z bohaterów. Już niedługo ekranizację „Małego Księcia” będzie można zobaczyć w kinach.

Następnie nadszedł czas na poezję. Niestety z powodu choroby podczas Nocy nie mógł być obecny bydgoszczanin Zdzisław Pruss, w którego zastępstwie twórczość przedstawił jego przyjaciel Tadeusz Kolańczyk.]

Kolejnym gościem była Anna Treter, niegdyś członkini formacji Pod Budą, która podczas koncertu zaśpiewała piosenki ze swoich solowych płyt, do których sama pisze teksty. Wokalistce towarzyszył zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, z którymi współpracuje na stałe od ponad 10 lat.

Po chwilach relaksu przy wspaniałej muzyce swoje wiersze przedstawił przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza Mieczysław Wojtasik, poeta pochodzący z Bydgoszczy, wykładowca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Przedstawiając kolejnego gościa, prowadząca wspomniała, że dokładnie dwa lata temu na tej samej scenie pojawiło się to samo nazwisko, gdyż gościem ówczesnego spotkania z poezją była żona Cezarego Żaka. Aktor zaprezentował poezję Wisławy Szymborskiej z tomiku „Rymowanki dla dużych dzieci”. Następnie swoją twórczość zaprezentowała kolejna poetka Alicja Kuberska, która będąc pierwszy raz w Chojnicach i na Kaszubach jest zachwycona i zauroczona tym regionem.

Przedostatnim gościem Chojnickiej Nocy Poetów był aktor teatralny i filmowy Andrzej Seweryn, dla którego chojnicka scena stała się deskami teatralnymi. Widzów zaprosił zaś do przeżywania razem z nim monologów Szekspira. Uczestnicy Nocy mogli przez chwilę poczuć się jak w warszawskim teatrze, oglądając swoiste przedstawienie. Złożył gratulację Chojnicom za zorganizowanie tego przedsięwzięcia: „Sprawdziłem. Nikt w Europie nie zorganizował święta poetów. Brawo Chojnice.” – powiedział.

Na zakończenie w fosie zaśpiewał Marek Dyjak, który mimo choroby pojawił się w Chojnicach wraz ze swoim zespołem. Następnie przez długi czas po zakończeniu wspaniałego koncertu rozdawał chojniczanom autografy, podpisując płyty i książki.

Organizatorami corocznej Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Relacje z poprzednich Chojnickich Nocy Poetów:

XXIV Noc Poetów
XXIII Noc Poetów
XXII Noc Poetów
XXI Noc Poetów
XX Noc Poetów
XIX Noc Poetów
XVIII Noc Poetów
XVII Noc Poetów
XVI Noc Poetów