XXIV Chojnicka Noc Poetów

W sobotę 4 sierpnia 2018 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach odbyła się XXIV Chojnicka Noc Poetów, organizowana przez Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Podczas Nocy dopisała pogoda, goście i widownia. Prowadząca tę edycję imprezy Marzena Sękowska powitała wszystkich na tej wyjątkowej poetyckiej Nocy, która zdarza się raz do roku. Jako pierwszy wystąpił Kuba Blokesz z zespołem, który zaprezentował piosenki czeskie, w tym Jaromira Nohavicy. Podkreślił, że jest zafascynowany czeską kulturą i uważa, że warto szerzyć różne poglądy na świat. Po tym koncercie prowadząca zapowiedziała rozstrzygnięcie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetycki Jednego Wiersza. W uroczystości nagrodzenia laureatów uczestniczyli przedstawiciele organizatorów Nocy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster oraz dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz.

Na konkurs poetycki napłynęły 263 wiersze, nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Irlandii, Litwy, a nawet z Japonii. Dopuszczone zostały 254 utwory. Werdykt jury odczytała członkini tego gremium Małgorzata Lebda. Przewodniczącym jury był Mariusz Grzebalski, który niestety nie dotarł na Noc Poetów, a trzecim członkiem był Wojciech Banach. Jak podkreśliła poetka, jury po zapoznaniu się z 254 wierszami, a także po długich obradach i dyskusjach, gdyż nie było jednomyślności, postanowiło nie przyznawać I nagrody, przyznać II oraz III nagrodę i 6 równorzędnych wyróżnień. II nagrodę przyznano za wiersz pt. „List do Isidora Bütow”, którego autorem okazał się Piotr Zemanek z Bielska-Białej, a III nagrodę za wiersz „Ten moment”, którego autorem jest Jacek Tatar z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Płusa z Łodzi, Mirosław Kowalski z Mysłowic (autor nie dojechał na podsumowanie), Henryk Liszkiewicz z Piły, Wiesława Raczkiewicz ze Szczawna-Zdroju (autorka nie dojechała na podsumowanie), Magdalena Cybulska z Łodzi i Ela Galoch z Turka. Obecni laureaci zaprezentowali zebranym w Fosie Miejskiej konkursowe wiersze.


W trakcie imprezy jak co roku w specjalnym namiocie można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”, wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W tomiku zamieszczone zostały wiersze nagrodzone i wyróżnione. Znalazły się także wiersze do poczytania.


Po rozstrzygnięciu konkursu swoją poezję czytała poetka Joanna Chachuła z Sieradza. Następnie na scenę w Fosie Miejskiej wyszli aktorzy Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus, którzy tworzą parę w życiu prywatnym i występują razem zawodowo. Zaprezentowali oni fragment programu poetyckiego opartego na wierszach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, opowiadającego o życiu, które przypomina taniec. Poezji towarzyszyła muzyka. – Nie wiedziałem, że wszystkie drogi poezji prowadzą do Chojnic – stwierdził Piotr Cyrwus.


Kolejnym poetą prezentującym w Chojnicach swoją twórczość był Wojciech Banach z Bydgoszczy, członek jury XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetycki Jednego Wiersza. Nie dotarł natomiast przewodniczący jury, poeta Mariusz Grzebalski z Poznania. Kinga Rataj wraz z zespołem przeniosła widownię w świat fado czyli nostalgicznych pieśni portugalskich. Śpiewała po polsku i po portugalsku. Wykonała zarówno autorskie utwory, jak i pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. Amálii Rodrigues.


Aktorka Maria Seweryn melorecytowała wiersze Boba Dylana. Akompaniował jej Krzysztof Baranowski. Jak zapowiedziała Marzena Sękowska, aktorka zdradziła jej, że lubi Boba Dylana, bo jak on jest niepokorna i żywiołowa. Maria Seweryn także tańczyła, a jeden z utworów nawet zaśpiewała, przyznając, że do tej pory nigdy nie śpiewała i że jest to jej debiut.


Ostatnią poetką czytającą podczas Nocy swoje wiersze była Małgorzata Lebda z Krakowa, członkini jury konkursu poetyckiego. I na zakończenie zaśpiewał Stanisław Soyka – wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor i aranżer, który 5 lat temu wystąpił już na Chojnickiej Nocy Poetów. Towarzyszył mu zespół, w którego składzie są jego dwaj synowie. Soyka zaśpiewał swoje znane przeboje, piosenki Dylana i Okudżawy. Zachęcał także do śpiewania widownię. Opowiadał anegdoty, m.in. dotyczące wątpliwości, czy powinien odebrać Krzyż Kawalerski i rozmowy o tym z mamą, która uznała, że to nagroda od narodu i powinien ją przyjąć. Znakomity koncert zakończył ok północy XXIV Chojnicką Noc Poetów.


Chojnicką Noc Poetów poprzedziły Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie.

Relacje z poprzednich Chojnickich Nocy Poetów:

XXIII Noc Poetów
XXII Noc Poetów
XXI Noc Poetów
XX Noc Poetów
XIX Noc Poetów
XVIII Noc Poetów
XVII Noc Poetów
XVI Noc Poetów