Goście XXIII Chojnickiej Nocy Poetów:

Renata Dancewicz - aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Urodziła się w 1969 roku w Lesznie. Studiowała na PWSFTviT w Łodzi, ale po drugim roku została dyscyplinarnie skreślona z listy studentów. Pomimo braku klasycznego formalnego wykształcenia w latach 1991-1993 z sukcesem grywała na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Wystąpiła także w wielu kasowych filmach, takich jak „Ekstradycja”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Tato”. W 1995 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Znana jest z serialu „Na Wspólnej”. Dzięki swej niezwykłej urodzie Renata Dancewicz uważana jest za symbol seksu współczesnego kina.

(Źródło: http://www.filmweb.pl)


Zdzisław Wardejn – aktor teatralny i telewizyjny. Urodził się w 1940 roku w Warszawie. Zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Przeciwko Bogom” Huberta Drapella. Znany jest z roli Romana Dolnego w „Och, Karol” oraz jako Prezes „Mutry” Lubin w „Piłkarskim Pokerze”. Największą popularność przyniosła mu rola docenta Mariana Wolańskiego w filmach „Kogel-mogel” oraz "Galimatias czyli kogel-mogel II”. Sympatię widzów zyskał także jako Remek w „Komedii małżeńskiej” Romana Załuskiego. Zagrał Kudlickiego w „Nocnym Graffiti”. Zdzisław Wardejn często występuje w serialach, np. w „Plebanii", gdzie grał Norberta Borosiuka lub w „Pierwszej Miłości”- jako Franciszek Jeżowski. W październiku 2010 roku został odznaczony srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

(Źródło: http://www.filmweb.pl)


Jerzy Trela - wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Urodził się w 1942 roku w Leńcze pod Wadowicami. Ukończył PWST w Krakowie. Był jednym ze współtwórców, a potem także aktorem Teatru STU. Pierwszym ważnym występem na tej scenie była rola w „Pamiętniku wariata" w reżyserii Jana Łukockiego. Był aktorem krakowskiego Teatru Rozmaitości. Później związał się z Teatrem Starym w Krakowie. Od 1982 wykłada na krakowskiej PWST, był także jej rektorem. Stworzył wybitne kreacje sceniczne w spektaklach „Dziady” i „Wyzwolenie” reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Wystąpił również w „Hamlecie” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz w spektaklach Jerzego Jarockiego „Faust” i „Ślub”. Jest laureatem wielu nagród festiwali teatralnych, odebrał też Nagrodę Krytyki Teatralnej im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza i Nagrodę Komitetu Radia i Telewizji.Do najważniejszych filmów w dorobku aktora można zaliczyć: „Kolumbów" Janusza Morgensterna, „Znikąd do nikąd” Kazimierza Kutza, „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Do krwi ostatniej” Jerzego Hoffmana, „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Kobietę samotną” Agnieszki Holland i „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego.Zagrał Podkomorzego w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy, a w „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza wcielił się w rolę ChilonaChilonidesa. Jest również aktorem Teatru Telewizji. Wystąpił także w „Starej baśni” Jerzego Hoffmana, w filmach „Z odzysku”, „Długi tydzień”, „Ziarno prawdy”.

(Źródło: http://film.onet.pl)


Mariusz Olbromski – poeta, prozaik, eseista, muzealnik, działacz kultury i edytor. Urodził się w 1955 r. w Lubaczowie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył filologię klasyczną i polską. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu konkursów literackich, m.in. wielokrotnie Ogólnopolskiego Konkursu „U progu Kresów”. Autor zwany „poetą pamięci kultury” lub „poetą Kresów”. Opublikował książki: „Dwie podróże”, „Niepojęte, niewysłowione”, „W poszukiwaniu zagubionych miejsc”, „Poemat jednej nocy”, „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, „Róża i kamień. Podróże na Kresy”, „Dwa skrzydła nadziei” oraz obszerne opracowanie o charakterze naukowym i dokumentacyjno-albumowym „Pomniki pisarzy i poetów polskich na dawnych Kresach Południowych Rzeczypospolitej”. Utwory publikował m.in. w „Arce”, „Frazie”, „Kresach”. Autor licznych artykułów i rozpraw naukowych. Do jego dzieła „Dwóch skrzydeł nadziei” powstała muzyka, którą skomponował Wincenty z Krakowa (Schmit).W latach 80. związany był z opozycją polityczną.Był dyrektorem Wydziału Kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Przemyślu i dyrektorem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Od kilkunastu lat organizuje coroczne spotkania w Muzeum im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie, pod nazwą „Dialog dwóch kultur”. Pisarz został uhonorowany wieloma odznaczeniami za osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim „Semper Fidelis”.

(Źródło: http://sppwarszawa.pl)


Piotr Mitzner - teatrolog, poeta, eseista i pisarz, jego pseudonimy to: Jan Pławski, Jan Miciak. Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował w działach literackich m.in. Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. W latach 1981-1989 należał do kierownictwa niezależnego wydawnictwa „Krąg”. Był współredaktorem „Karty”, dyrektorem ośrodka kultury „Koło Podkowy”. Od 1999 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „NowajaPolsza”. Współpracuje m.in. z „Dialogiem”, „Podkowiańskim Magazynem Kulturalnym”, „Zeszytami Literackimi”, „Tekstualiami”. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Laureat Nagrody Literackiej Fundacji Kultury.

(Źródło: http://sppwarszawa.pl)


Jerzy Fryckowski - poeta, krytyk literacki, dziennikarz, redaktor, animator kultury, zajmuje się także teatrem i twórczością satyryczną. Jest prezesem słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Pracuje jako nauczyciel polonista w Dębnicy Kaszubskiej. Jego wiersze znajdują się w ponad 310 almanachach i antologiach, tłumaczone były na język angielski, niemiecki, francuski, hindi, litewski, czeski, serbski, słoweński, węgierski, rosyjski, ukraiński i esperanto. Publikował w ponad 100 czasopismach. Laureat wielu prestiżowych konkursów literackich. Wielki miłośnik psów.

(Źródło: http://pbw.slupsk.pl)


Zespół Chwila Nieuwagi – muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiegow nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków. W kompozycjach Chwili Nieuwagi usłyszeć można fortepian, kontrabas, perkusję, gitarę, a przede wszystkim ładny, nietuzinkowy głosMartyny Czech.Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.Utwory grupy pojawiły się na wielu składankach: „W stronę Krainy Łagodności”, „Folk się gro”, „Ballady i niuanse” czy „W górach jest wszystko co kocham”. Muzycy koncertowali między innymi w Amfiteatrze w Opolu, Studiu im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki, Studiu Lutosławskiego w Warszawie, na Przystanku Woodstock, w Krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej. W 2011 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Niepoprawna muzyka”, a w 2013 roku album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Zespół tworzą:Martyna Czech (niegdyś Kuczera) – wokalistka;Piotr Kotas – pianista i kompozytor;Andrzej Czech– gitarzysta;Rafał Kierpiec - kontrabasista, basista;Bartłomiej Plewka – perkusista;Marek Sochacki - perkusista, członek grupy Carrantuohill wykonującej muzykę irlandzką.

(Źródło: http://chwilanieuwagi.pl)


Robert Kasprzycki z zespołem - poeta, muzyk i kompozytor, śpiewający autor, recenzent muzyczny, felietonista i krytyk literacki. Współpracował z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1992 roku. Przez wiele lat tworzył duet z Januszem Radkiem. Z inicjatywy Kasprzyckiego, Radka oraz Kamila Śmiałkowskiego powstał Ni-Kabaret „Zielone Szkiełko”. W 1995 roku wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie „Kraina Łagodności”. Po jego występie w Opolu rok później, w stacjach radiowych pojawiła się jego piosenka „Niebo do wynajęcia”. W 1997 roku wydał debiutancki album „Niebo do wynajęcia”. Kolejne jego albumy to „Światopogląd” oraz „Piosenki i Nie”. Współpracował z folkową grupą Carrantuohill oraz z artystami krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Jest laureatem wielu nagród. Od 1995 roku występuje z zespołem, który tworzą: Tomasz Hernik, Paweł Hebda, Max Szelęgiewicz i Adam Zadora.

(Źródło: http://kasprzycki.pl)


Teatr Piosenki w spektaklu „Mistrzowie ballady: Cohen, Stachura, Dylan” – Teatr Piosenki to stworzony przez Romana Kołakowskiego projekt artystyczny realizujący poetycko-muzyczne koncerty, spektakle i widowiska.Współtworzą go wybitni polscy aktorzy, wokaliści i muzycy specjalnie zapraszani do konkretnych projektów – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez muzyczne spektakle teatralne, aż po recitale poetyckie, przedstawienia dla dzieci i wydarzenia specjalne. Podczas Chojnickiej Nocy Poetów będzie można posłuchać najsłynniejszych ballad Leonarda Cohena, Edwarda Stachury i Boba Dylana w przekładzie i muzyce Romana Kołakowskiego, w interpretacji: Agaty Klimczak, Aleksandry Radwan, Bartłomieja Abramowicza, Grzegorza Bukowskiego, Marcina Kątnego, Romana Kołakowskiego i Damiana Łukawskiego, a także zespołu wokalnego Kagyuma i Orkiestry Teatru Piosenki.

(Źródło: http://www.teatr-piosenki.pl; www.ckchojnice.pl)

Goście XXII Nocy Poetów

Goście XXI Nocy Poetów

Goście XX Nocy Poetów

Goście XIX Nocy Poetów

Goście XVIII Nocy Poetów