Goście XXIV Chojnickiej Nocy Poetów:

Maria Seweryn - polska aktorka teatralna i filmowa, dyrektor Och-Teatru w Warszawie. Urodziła się w 1975 roku, jest córką znanych aktorów – Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Jej debiutem filmowym była „Kolejność uczuć” w 1993 roku. W swojej karierze występowała na deskach Teatru Powszechnego (1998-1999), Teatru Rozmaitości (1999), Teatru Rampa (2000), Teatru Komedia (2001), Teatru Współczesnego (2002-2003), Teatru Polskiego (2002), Teatru im. Wandy Siemaszkowej (2003), Teatru Polonia (od 2005) i Och-Teatru (od 2010). Można ją zobaczyć na wielkim ekranie m.in. w filmach „Wielki tydzień”, „Matka swojej matki”, „Boisko bezdomnych”, „0_1_0”, „Dzień Kobiet” czy „Amok”.

(Źródło: Film Polski)


Maja Barełkowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, żona Piotra Cyrwusa. Artystka urodziła się w 1962 roku, a swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1984 roku, występując w spektaklu „Terapia grupowa”. W 1985 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną – obecnie Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Występowała w Teatrze STU, Teatrze im. Stefana Jaracza, obecnie gra w Teatrze Ludowym w Krakowie. Widzowie mogą kojarzyć ją z filmów: „Kto nigdy nie żył...”, „Boże skrawki”, „Tak miało być”, „Dekalog VII” i „Łabędzi śpiew”.

(Źródło: Film Polski)


Piotr Cyrwus - urodził się w 1961 roku, 24 lata później ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną – obecnie Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jako aktor pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze STU, a od 1992 w Teatrze Starym. Piotr Cyrwus znany jest widzom również jako odtwórca ról filmowych. Zagrał m.in. w produkcjach: „Bodo”, „Bóg w Krakowie”, „Karolina”, „Pan Tadeusz”, „Cwał” i serialu „Klan”. W 2017 roku napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl telewizyjny „Emigranci”, za który otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

(Źródło: Film Polski)


Małgorzata Lebda – poetka, doktor nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Naukowo interesuje się relacjami pomiędzy literaturą i sztukami wizualnymi. Fotograficzka, ultramaratonka i taterniczka. Urodziła się w 1985 roku w Nowym Sączu, dorastała w Żeleźnikowej Wielkiej. Mieszka w Krakowie. Jest autorką tomików: „Otwarta na 77 stronie” (2006), „Tropy” (2009), „Granica lasu” (2013), „Matecznik” (2016). Została wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa (2006), Stypendium Grazelli (2006) i Stypendium MKiDN (2012). Nominowana do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz (2014) oraz do Nagrody Poetyckiej im. Krystyny i Czesława Bednarczyków (2014). W 2016 roku była laureatką Krakowskiej Książki Miesiąca, a rok później otrzymała Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Jej poezja tłumaczona jest na języki: angielski, czeski, serbski, słoweński, rumuński.

(Źródło: Przewodnik Poetycki)


Joanna Chachuła - pisarka i dziennikarka pochodząca z Suwałk, a mieszkająca w Sieradzu. Swoją poezją zadebiutowała w 1985 roku podczas Jesiennych Spotkań Literackich, które odbyły się w Borkach koło Augustowa. Joanna Chachuła działa w sieradzkiej Grupie Poetyckiej „Desant”, jest również dziennikarką sieradzkiej Telewizji Regionalnej. Poetka zdobyła wiele nagród, jej wiersze można znaleźć w czasopismach i antologiach. Niektóre utwory zostały wyróżnione między innymi w Ogólnopolskim Konkursie „Jesienna Chryzantema” w Płocku w 1993 roku, w 2014 roku w Ogólnopolskim Konkursie „O Wawrzyn Sądecczyzny” i „O Laur Jabłoni” w Grójcu. W 2016 roku wydała pierwszy w pełni autorski tomik „Czarny kot”. Tomik zawiera 39 wierszy powstałych w latach 2013-2016.

(Źródło: Nasze Miasto Sieradz)


Mariusz Grzebalski - poeta, prozaik, redaktor. Urodził się 22 lutego 1969 roku w Łodzi. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował m.in. jako redaktor naczelny pisma „Nowy Nurt”. W 1995 roku został laureatem- nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki, w 1998 roku zdobył nagrody Polskich Wydawców Książek i w 2002 Huberta Burdy. Mariusz Grzebalski jest redaktorem serii Wielkopolska Biblioteka Poezji. Zadebiutował w 1994 roku tomikiem „Negatyw”. Kolejne zbiory to: „Ulica gnostycka”, „Słynne i świetne”, „Niepiosenki”, „Drugie dotknięcie”, „W innych okolicznościach”, „Dziennik pokładowy. Wybór wierszy”. Jego utwory tłumaczone były m.in. na angielski, bułgarski, czeski, hiszpański, niemiecki, serbski, słoweński, szwedzki. W 2006 roku napisał również zbiór opowiadań „Człowiek, który biegnie przez las”.

(Źródło: Culture.pl)


Wojciech Banach – urodził się w 1953 roku w Bydgoszczy. Ukończył elektrotechnikę na Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Jako poeta debiutował w 1976 roku na łamach miejscowego czasopisma społeczno-kulturalnego „Fakty”. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan” znanej z niekonwencjonalnych prezentacji poetyckich i Koła Młodych ZLP. Od 1990 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W plebiscycie bydgoskiej redakcji „Gazety Wyborczej” został wybrany Artystą Roku 2002 w dziedzinie literatury. W 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w 2009 i 2015 – Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej prezydenta miasta za najlepszą bydgoską książkę 2008 i 2014 roku. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kolekcjonuje dawne pocztówki i fotografie przedstawiające Bydgoszcz. Opublikował dwa albumy poświęcone widokom miasta. Jest autorem m.in. tomików „Chwilowy obraz świata”, „Czarna skrzynka”, „Było nas kilku”, „Rondo Bydgoszcz”, „Modlitwy przerywane” i „Śmierciochron”.

(Źródło: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz)


Kuba Blokesz z zespołem - laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkań Zamkowych, Festiwalu Twórczości Korowód). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. W 2015 roku zadebiutował programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski przez Macieja Piotrowskiego ze skomponowaną przez siebie muzyką pt. „Lwów. Szkice Miejskie”. Na płycie wraz z piosenkarzem zaśpiewali Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Kluba Blokesz był producentem tego przedsięwzięcia i kompozytorem. Podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży na lotnisku Muchowiec w Katowicach wystąpił w głównej roli w musicalu „Jak Ogień” opowiadającym historię proroka Eliasza. Już niebawem ukaże się jego najnowsze płyta „Morawska Brama”, na której znajdą się piosenki czeskich autorów. Produkcja ta powstaje wraz z zespołem Chwila Nieuwagi.

(Źródło: Oficjalna strona Kuby Blokesza)


Kinga Rataj z zespołem – wokalistka wykonująca fado czyli nostalgiczne pieśni portugalskie. Śpiewając po polsku i po portugalsku, opowiada o saudade, utraconej miłości, tęsknocie za niespełnionym marzeniem, ale także o radości życia i portugalskiej wierze w dominację duszy i serca nad rozumem. W jej repertuarze znajdują się zarówno autorskie utwory, jak i oryginalne interpretacje pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. królowej fado Amálii Rodrigues. Zadebiutowała w 2005 roku, rok później zdobyła Grand Prix 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za najciekawszy debiut. Wokalistka może poszczycić się także m.in. laurem 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku czy 2. Festiwalu Twórczości Marka Grechuty Korowód. Miała okazję współdzielić scenę z takimi gwiazdami jak João de Sous, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Turnau. Ze swoim recitalem Tudo isto é fado aktywnie promuje muzykę fado w Polsce. W skład jej zespołu wchodzą: Marek Bazela – fortepian, Gertruda Szymańska/Łukasz Kurzydło – instrumenty perkusyjne, Witek Góral – gitary, Marcin Hilarowicz – gitary.

(Źródło: Krakowska Scena Muzyczna)


Stanisław Soyka z zespołem – wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor i aranżer, urodził się w 1959. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat, udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym w rodzinnych Gliwicach. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów śpiewał z big-bandem Puls, z którym dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni PR w Katowicach. Debiutował w 1979 roku recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie, nagranie z tego koncertu znalazło się na pierwszym albumie „Don’t You Cry”. Kolejne płyty to: „Blublula” wraz z Trio Wojciecha Karolaka, „Soyka Sings Ellington”, „Stanisław Soyka” i „Radioaktywny”. Album „Retrospekcja” to koncertowy zapis największych hitów z lat 1978-1994, nagrany przy udziale Janusza Yanina Iwańskiego i formacji Tie Break. Kolejne albumy to m.in.: „Soyka. Sonety Shakespeare”, „Polskie Pieśni Wielkopostne”, „Soykanova”. Skomponował i nagrał muzykę do słów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. Płyta „Soyka Sings Love Songs” to własne wersje artysty znanych przebojów miłosnych. Wystąpił w filmie Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej”. Wydany w 2009 roku album „Studio Wąchock” zainaugurował nowy etap w twórczości Soyki. Na płycie pojawili się gościnnie inni piosenkarze, a artysta zaśpiewał m.in. wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. W 2010 roku ukazał się album „Soyka ...Tylko brać. Osiecka znana i nieznana”, z wierszami Agnieszki Osieckiej i muzyką Soyki w balladowo-gitarowym wykonaniu. Kolejne projekty to kompozycje do dramatu muzycznego „Pasja według Romana Brandstaettera zwana Pasją Szczecińską” oraz album z okazji Roku Miłosza, który promował przebój „Na cześć księdza Baki”, nagrany w duecie z Czesławem Mozilem. W 2011 roku artysta został uhonorowany nagrodą Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości. Stanisław Soyka gości w Chojnicach po raz drugi w ramach Nocy Poetów. Poprzednio chojniczanie mieli okazję posłuchać go w 2013 roku.

(Źródło: Oficjalna strona Stanisława Soyki)

Goście XXIV Nocy Poetów

Goście XXIII Nocy Poetów

Goście XXII Nocy Poetów

Goście XXI Nocy Poetów

Goście XX Nocy Poetów

Goście XIX Nocy Poetów

Goście XVIII Nocy Poetów