O twórczości Małgorzaty Szwedy w Światowym Dniu Poezji

Z okazji Światowego Dnia Poezji, 21 marca 2011 roku, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbył się wieczór poetycki z poetką Małgorzatą Szwedą, zorganizowany przez Grupę Poetycką „Na Oścież” i miejską bibliotekę.

Małgorzata Szweda mieszka w Jastrzębcu, w gminie Więcbork. Jest autorką sześciu tomików poetyckich: „Gubię się” (2001), „Jego dotyk” (2002), „Na bezdrożu” (2003), „Szepty” (2005), „Siódmy dzień tygodnia” (2008) i „Przebudzenie” (2011). Swoje wiersze publikuje też w almanachach, prasie lokalnej i pismach literackich. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów, m.in. O Nagrodę Małgorzaty Szułczyńskiej. Otrzymała wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza, podczas Chojnickiej Nocy Poetów w 2003 roku. Jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy oraz Związku Literatów Polskich, stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2010 roku.

Wieczór poetycki w Czytelni MBP, w którym uczestniczyli m.in. poeci z grupy „Na Oścież”, rozpoczęła poetka Małgorzata Ostrowska, która powitała Małgorzatę Szwedę i przybliżyła jej biografię. – Mamy przed sobą znamienitego gościa, z którym warto porozmawiać i warto posłuchać – powiedziała. Przeczytała też wiersz poetki z najnowszego tomiku „Przebudzenie”. Następnie głos zabrała Małgorzata Szweda, która przyznała, że jest osobą skromną i nie lubi o sobie mówić. Stwierdziła, że jest „zwykłym pracownikiem”, pracuje w cukierni i często właśnie w niej tworzy. Pierwszy wiersz napisała już w 8 klasie szkoły podstawowej, a od niedawna zajmuje się także prozą. Poetka podkreśliła, że jej wcześniejsze tomiki były monotematyczne, każdy dotyczył jednego tematu, a ten wydany w tym roku oscyluje wokół różnorodnej tematyki – relacji międzyludzkich, tematów społecznych, przyrody, a także wnętrza człowieka. Jak mówiła, lubi obserwować zachowanie ludzi, często obserwuje ich przez okno wystawowe cukierni. Poetka wspomniała także o innych swoich fascynacjach literackich.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wierszy z tomiku „Przebudzenie” przeczytanych przez gościa wieczoru. Następnie dyskutowali o poezji, pisaniu wierszy i dzielili się spostrzeżeniami. Na zakończenie Małgorzata Szweda podpisywała swoje tomiki. Poetka sprezentowała także Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach dwa egzemplarze „Przebudzenia” i opatrzyła je swoim wpisem.

Z okazji Światowego Dnia Poezji w Czytelni MBP czynna jest także do końca marca wystawa „Wiersze i obrazy”, poświęcona utworom poetyckim, które powstały pod wpływem obrazów.