Odbicia tematem warsztatów fotograficznych

Drugie warsztaty fotograficzne zorganizowane wspólnie przez Aleksandra Knittera i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach odbyły się we wtorek 14 listopada 2017 roku w Czytelni MBP.

Na wstępie prowadzący Aleksander Knitter podziękował uczestnikom za przesłanie zdjęć, które obrazowały temat odbicia, zadany podczas ubiegłych zajęć. – Cieszę się, że prawie wszyscy postanowiliście się zmierzyć z tym zadaniem. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe, jeżeli powiem coś złego na temat waszych prac – dodał. Fotograf zauważył również, że konstruktywna krytyka kształtuje, dlatego nie można się jej bać. Jak mówił, sam nieustannie poddaje się krytyce, wysyłając swoje zdjęcia na konkursy. Także podczas tych warsztatów podkreślił, że aby zostać dobrym fotografem, należy przy każdej możliwej okazji robić zdjęcia: – Pamiętajcie, trzeba się rozwijać, bo jak stoimy w miejscu, to tak, jakbyśmy się cofali.

Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie filmu o nietoperzach, który jest połączeniem wideo, zdjęć i dźwięku, a jego autorem jest prowadzący zajęcia. Później nadszedł czas na pokazanie i przeanalizowanie zdjęć przesłanych przez uczestników warsztatów. Omawiając fotografie, Aleksander Knitter pokazywał ich dobre i złe strony, a także mówił, co warto byłoby zmienić, żeby zdjęcie uatrakcyjnić. – Czasami wystarczy tylko wykadrować, a już wygląda zupełnie inaczej. Robiąc zdjęcie, warto dać sobie czas, poczekać na ten decydujący moment, który uatrakcyjni fotografię – mówił prowadzący.

Organizatorzy postanowili nagrodzić książkami najlepsze zdjęcia. Jedną wspólną nagrodę przyznali podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie, z kolei Aleksandra Czaplewska dostała nagrodę za wykonanie najlepszego zdjęcia. Każdy z uczestników otrzymał również certyfikat ukończenia warsztatów fotograficznych w bibliotece.

Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć prezentację zdjęć wykonanych przez Aleksandra Knittera, które przedstawiały tematykę drugich warsztat ów oraz wystawę jego prac pn. Chojnice w odbiciu 2017. Ekspozycję można jeszcze oglądać do końca grudnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Przeprowadzone w bibliotece warsztaty zostały zrealizowane w ramach stypendium miasta Chojnice, które Aleksander Knitter otrzymał.