Ogólnopolski kongres bibliotek „Biblioteka twórców”

Bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka uczestniczyły w ogólnopolskim kongresie bibliotek, który odbył się w dniach 23-24 listopada 2017 roku w Łodzi. Hasłem spotkania było „Biblioteka twórców. Więcej niż kongres!”.

Kongres odbył się w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i jego organizatorami byli: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Był to już 8 zjazd bibliotekarzy z bibliotek publicznych, a po raz drugi miejscem spotkania była Fabryka Sztuki w Łodzi. Bibliotekarki z chojnickiej MBP znalazły się w gronie ponad 200 osób z całej Polski, którym udało się zarejestrować i otrzymać bilety wstępu. Podczas swojej wizyty w Łodzi miały okazję uczestniczyć w twórczych warsztatach i prelekcjach, poznać nowe technologie, wymienić się doświadczeniami i porozmawiać z innymi bibliotekarzami.

„Tym razem skupimy się na bibliotece, jako miejscu tworzenia, w którym spotykają się i działają ludzie twórczy. Bo biblioteka jest przyjazna twórcom wszelakim. Są to i sami bibliotekarze (w końcu to oni tworzą ofertę biblioteki!), i osoby, które dzielą się tu swoimi pasjami i talentami, jak autorzy, podróżniczki, fotografowie czy mistrzynie rękodzieła. Jak również ci, którzy potrafią stworzyć coś z niczego, przetwarzać stare na nowe albo twórczo rozwijać coraz to nowsze pomysły. Ci, którzy tworzą (lokalną) historię oraz ci, którzy tworzą linijki kodu html, programują roboty i drukują w 3D” – tak organizatorzy zachęcali do udziału w spotkaniu. I rzeczywiście, goście kongresu oraz bibliotekarze dzielili się swoimi pasjami, pomysłami i rozwiązaniami, które stosują w pracy w bibliotece.

Podczas otwarcia kongresu była okazja do poćwiczenia emisji głosu oraz wspólnego śpiewania, akompaniowania i tańczenia samby pod kierunkiem Elizy Szulińskiej. Gośćmi byli pisarka i autorka blogu Anna Dziewit Meller oraz prezenter i pisarz Mariusz Szczygieł. Głos zabrali też m.in. prezes FRSI Jacek Królikowski oraz była przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk. Wręczone także zostały bibliotekarzom stypendia przyznawane przez Fundację im. Olgi Rok.

W trakcie spotkania uczestnicy brali udział w wybranych wcześniej prezentacjach lub warsztatach, które dotyczyły różnorodnych aspektów twórczej pracy bibliotekarzy, m.in. zajęć z dziećmi i młodzieżą, wykorzystania nowych technologii, animacji poklatkowej, tworzenia gier planszowych, kreatywnego pisania Loesje, podstaw lutowania czy urządzania bibliotek. Odbyły się także tzw. niekonferencje, podczas których bibliotekarze rozmawiali o tym, co dla nich jest ważne. Można było wziąć udział w grze, zdobywając naklejki za wykonane zadania.

Spotkanie można podsumować cytatem wykorzystanym na pamiątkowych magnesach, których autorką jest Maya Angelou: „Nie możesz zużyć kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”.