Opowiadanie o oczekiwaniu na święta

We wtorek 11 grudnia 2018 roku uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 8 podczas wizyty w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci wysłuchali opowiadania pt. „Coś więcej”. Pochodzi ono ze zbioru „Humory Hipolita Kabla” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel.

Jamnik Hipolit Kabel nie mógł się doczekać, kiedy nadejdzie Boże Narodzenie. Wcześniej wysprzątał dom, zapakował prezenty, ugotował serdelki, po czym zaczął wypatrywać pierwszej gwiazdki. Niestety sekundy dłużyły mu się niemiłosiernie. Na dodatek kot Alojzy Kocioł się spóźniał. Postanowił zgasić światło, bo może wtedy pierwsza gwiazdka będzie lepiej widoczna. W takich ciemnościach zastał go Alojzy Kocioł z pytaniem na pyszczku: Dlaczego tak tu ciemno? Hipolit Kabel odpowiedział, że tworzy świąteczny nastrój, bo on jest najważniejszy.

Historyjka stała się przyczynkiem do rozmowy o świątecznym nastroju, dekorowaniu choinki, porządkach, wysyłaniu życzeń na świątecznych kartkach, przygotowywaniu potraw, sianku pod obrusem, dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa, śpiewaniu kolęd, świątecznych odwiedzinach bliskich, obdarowywaniu prezentami, wreszcie o ćwiczeniu silnej woli i charakteru. Wszystko to jednak staje się nieważne, gdy teorii nie wprowadzimy w czyn.

Kolejnym etapem zajęć było spotkanie z harcerką Julią Adasik i jej pomocnicą Żanetą. Julia reprezentuje 5. Wielopoziomową Drużynę Harcerską ALERT im. Janusza Korczaka. Jej druhną drużynową jest Judyta Kryger. Julia zgłosiła się do biblioteki w celu poprowadzenia pląsów, ponieważ chce zdobyć sprawność „Przyjaciel książki”. Dziewczyny przybliżyły pierwszakom ideę harcerstwa. Opowiedziały, kim jest harcerz, jakie cechy musi posiadać osoba, która chce nim zostać, w jakim wieku można być zuchem, a od kiedy harcerzem. Po wyjaśnieniu wszystkich najważniejszych elementów, przyszedł czas na zabawę. Jak bardzo się to wszystko spodobało, widać na zdjęciach ze spotkania. Na zakończenie utworzono harcerski krąg, a wszystkie dzieci, prowadzące pląsy i panie z biblioteki serdecznie się przytuliły.

Pierwszaki wyrecytowały w podziękowaniu za czas spędzony w bibliotece świąteczny wierszyk oraz wręczyły bibliotekarkom kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi.