„Opowieść podręcznej” była tematem spotkania DKK

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się online w piątek 23 kwietnia 2021 roku. Tym razem tematem rozmowy była „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood.

Powieść powstała w 1985 roku i opisuje fikcyjny świat w przyszłości – Republikę Gilead, która powstała na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. W republice panuje reżim i ortodoksja, kobiety zostały pozbawione wszelkich praw, nie mogą nic posiadać. Tytułowa bohaterka Freda jest podręczną, mieszka u swojego komendanta i ma mu urodzić dziecko, które potem on będzie wychowywać ze swoją żoną. Jej małżeństwo zostało unieważnione, nie wie co się stało z mężem i dzieckiem. Freda opisuje swoją aktualną sytuację i wspomina jak było zanim doszło do powstania reżimu.

Członkinie DKK miały różne zdanie na temat powieści. Niektórym nie odpowiadał język książki. Narracja bohaterki ich zdaniem była momentami nużąca, czekały na szybszy rozwój wydarzeń. Inne przyznawały, że nie lubią czytać o fikcyjnych rzeczywistościach. Panie, którym lektura się podobała przekonywały, że tylko pozornie niewiele się dzieje, a opisany reżim jest przerażający, jeśli pomyśleć, że mógłby się wydarzyć naprawdę. Podkreślały, że do takich właśnie sytuacji może prowadzić fundamentalizm. Powieść powstała kilkanaście lat temu, pozostaje jednak nadal przestrogą. Były też klubowiczki, które niechętnie czytały powieść z uwagi na tematykę dręczenia ludzi przez rządzących.

Dyskutujące mówiły także o tym, że „Opowieść podręcznej” stała się popularna przez serial nakręcony w 2017 roku na jej podstawie. Zauważyły, że odwołują się do niej feministki. Podczas niedawnych strajków kobiet protestowały młode dziewczyny ubrane w stroje przypominające te, w których zmuszone były chodzić podręczne.

Na następne klubowe spotkanie, które odbędzie się w maju, panie przeczytają „Pokorę” Szczepana Twardocha.