Orkiestra pierwszoklasistów z SP nr 8

W poniedziałek 13 maja 2019 roku uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej numer 8 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci wysłuchali opowiadania pt. „Orkiestra krowy Zosi”, której autorem jest Geoffroy de Pennart.

Zosia jest bardzo muzykalną krową. Uwielbia śpiewać i dawać koncerty dla swojej rodziny i przyjaciół. Pewnego dnia znajduje w gazecie ogłoszenie o wielkim konkursie muzycznym, w którym udział mogą wziąć orkiestry i zespoły muzyczne z całego kraju. Zosia postanawia ruszyć do miasta i tam poszukać orkiestry, z którą mogłaby zrealizować swój plan. Na miejscu okazuje się, że nie spełnia określonych warunków: albo nie jest mięsożerna, albo jest za lekka, innym razem za niska, ma zbyt krótkie rogi, jej umaszczenie jest brązowo-białe zamiast czarno-białe, a na dodatek nie jest wystarczająco szykowna. Gdy zrezygnowana chce wracać do domu, spotyka Dominika, który ma podobne doświadczenia. Razem postanawiają założyć własną orkiestrę.

Po wysłuchaniu historii dzieci rozmawiały o tym, że każdemu zdarzyło się być zrezygnowanym i zniechęconym. Zauważyły, że w skład orkiestry Zosi i Dominika weszły zwierzęta wcześniej odrzucone. Pierwszoklasiści stwierdzili, że nieważny jest wygląd, najistotniejsze jest to – jak podkreślił jeden z chłopców – co komu gra w sercu. To że się od siebie różnimy, czyni nasze życie ciekawszym.

W drugiej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy oznaczające instrumenty muzyczne. Zadaniem każdej z nich było rytmiczne wyklaskiwanie swojej nazwy we wskazanym momencie. Następnie „instrumenty” wymieszały się i w przypadkowej kolejności każdy pierwszoklasista wyklaskiwał swoje wartości rytmiczne. W ten oto sposób powstał spontaniczny i niepowtarzalny utwór muzyczny.