Ostatnie przed wakacjami zajęcia dla Gumisiów z „Bajki”

W czwartek 24 maja 2018 roku Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci odwiedziła grupa Gumisie z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Było to ostatnie spotkanie z grupą w tym składzie, ponieważ od września przedszkolaki staną się uczniami klas pierwszych.

Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się przekazaniem informacji dzieciom, czym jest program Fundacji Metropolia Dzieci „Z książką na start”, w który włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i jakie są związane z tym atrakcje. Okazało się, że kilka osób z grupy już bierze udział w akcji i zbiera pieczątki w Paszporcie Małego Czytelnika.

Następnie przedszkolaki wysłuchały historyjki pt. „O dzieciach, które kochają książki” Petera Carnavasa. Antek i Lusia nie posiadali wiele. Nie mieli telewizora, ich rodzice nie mieli samochodu, ani nawet domu. Mieszkali za to w przyczepie kempingowej pełnej książek. Czas im płynął na ich czytaniu. Pewnego dnia wszystkie książki z przyczepy musiały zniknąć. To wydarzenie stało się początkiem czegoś zupełnie niezwykłego. Na pytanie postawione dzieciom, czy posiadanie kilku książek, to dużo czy mało, jedna z dziewczynek odpowiedziała, że to bardzo dużo, ponieważ książki to wiedza. Przedszkolaki podawały przykłady, do czego, oprócz czytania, mogą służyć książki. I tak proponowały zbudowanie domu z książek, w którym można by jednocześnie mieszkać i go czytać. Można też zrobić schodki, półki, podpórki, a nawet… drapak dla kota.

W dalszej części spotkania dzieci kolorowały obrazek, który przedstawiał regał z zabawkami. Po rozłożeniu obrazka ukazywała się wolna przestrzeń. Zadaniem przedszkolaków było ją zapełnić. W tym miejscu Gumisie rysowały zabawki i oczywiście książki.