Panie z DKK rozmawiały o „Odpływie” Larsa S. Christensena

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się poza murami biblioteki. Tym razem panie wybrały się do restauracji w Lasku Miejskim, gdzie w piątek 20 maja 2016 roku w miłej atmosferze dyskutowały o powieści „Odpływ”.

Autorem „Odpływu” jest norweski poeta, prozaik i dramaturg Lars Saabye Christensen. Na książkę składają się trzy historie, które łączą się ze sobą na wielu poziomach. Pierwsza to opowieść o 15-letnim Funderze, który wyjeżdża z matką na wakacje. Akcja dzieje się w lipcu 1969 roku, kiedy wszyscy mówią o Neilu Armstrongu lecącym na Księżyc. Funder chce napisać o tym wiersz, jednak w czasie wakacji nie udaje mu się nic stworzyć. Za to znajomość ze specyficznie zachowującym się Iverem i fascynacja poznaną dziewczyną spowodują wydarzenia, o których nigdy nie zapomni. Druga historia to opowieść o ponadtrzydziestoletnim Franku Farellim mieszkającym w amerykańskim podupadającym miasteczku Karmack. Frank otrzymuje pracę pośrednika i przekazuje mieszkańcom tragiczne wiadomości. W trzeciej części Funder, już po pięćdziesiątce, jest cenionym pisarzem. Właśnie przeżywa załamanie nerwowe po śmierci ojca.

„Odpływ” spotkał się z różnorodnym odbiorem czytelniczek. Dla niektórych melancholijny styl pisania autora był nużący i zniechęcał do lektury. – Gdy historia w końcu nabiera rumieńców i chciałoby się czegoś więcej dowiedzieć, to autor zamyka tę część i zaczyna powieść w powieści – mówiła jedna z pań. Jednak inne czytelniczki uznały książkę za ciekawą. Zwróciły zwłaszcza uwagę na część o wakacjach Fundera. Analizowały jego stosunek do matki, tajemnicze złamanie nogi przez ojca i zachowanie chłopca wobec Ivera Malta. Jak podkreśliły, wydarzenia z dzieciństwa mają ogromy wpływ na późniejsze życie. Dyskutujące zauważyły także, że zarówno Funder, jak i Frank, to charakterystyczne dla twórczości tego pisarza osoby targane wewnętrznym niepokojem i podejmujące w życiu złe decyzje. Panie odczytały na głos recenzje twórczości Christensen, wysłuchały także piosenki Elli Fitzgerald „Blue skies”, do której autor w „Odpływie” często się odwołuje.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbędzie się w piątek 17 czerwca 2016 roku. Jego tematem będzie „Balzakiana” Jacka Dehnela i inne książki tego pisarza.