Pasje kulinarne w najnowszym numerze „Kwartalnika Chojnickiego”
  • A A A
  • Prezentacja najnowszego, już osiemnastego numeru „Kwartalnika Chojnickiego” odbyła się w piątek 27 stycznia 2017 roku. – To jest nasz najbardziej smakowity numer – stwierdził redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski.

Głównym tematem 18 numeru są bowiem pasje kulinarne. Jak poinformował Kazimierz Jaruszewski, prezentujący zawartość pisma, pierwszym artykułem jest rozmowa o chojnickiej kuchni z Bogdaną Trzeciak, która „o gotowaniu wie chyba wszystko”. Podkreślił, że zainteresowały go przepisy na dania, które można uznać za typowe dla kuchni chojnickiej, w tym na zupę śledziową. Kolejny artykuł to rozmowa z dietetyczką Aliną Pasionek, z której możemy się m.in. dowiedzieć, że dieta to nie tylko gubienie zbędnych kilogramów, ale styl życia. Następnie można przeczytać o regionalnych książkach kulinarnych, które ukazały się w ostatnim czasie, o nauce zawodu w branży spożywczej i gastronomicznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach oraz o chojnickich jadłodajniach.

Prelegent zachęcał do przeczytania wszystkich zamieszczonych artykułów, w tym tych z Kroniki chojnickiej. Rozpoczyna ją tekst o obchodach jubileuszu 70-lecia biblioteki i jak podkreślił Kazimierz Jaruszewski, numer opatrzony został pamiątkowym napisem: „70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach”. Ponadto w dziale tym znalazły się m.in. teksty o 60-leciu chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i 30-leciu Chojnickiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego. W rubryce Z dziejów miasta można się dowiedzieć, że biskup Jan Trepnau (1835-1906) uczył się w chojnickim gimnazjum i tu zdał maturę. Jest także tekst o Konstantym Kościńskim (1858-1914) – badaczu i popularyzatorze Kaszub. Z kolei dział Chojnice i okolice poświęcony jest górniczej wiosce Piła Młyn koło Gostycyna. Bohaterką Oficyny artystycznej jest Beata Wnuk Lipińska.

Następnie do zabierania głosu zachęcała i autorów, i bohaterów tekstów dyrektor MBP Anna Lipińska. Jedną z wypowiadających się była Bogdana Trzeciak. Jak mówiła, jest kucharzem z wykształcenia i praktykiem, jest także dietetykiem. Odpowiadała na pytania zebranych o tajniki chojnickich potraw czy sposób przyrządzania zdrowych dań. Z kolei Alina Pasionek zaprosiła do udziału w warsztatach „Dieta bez tajemnic,” które odbędą się w bibliotece 16 lutego. O swoim tekście „Bieg długodystansowy” mówił maratończyk Andrzej Górnowicz. Natomiast o Chojnickim Towarzystwie Polsko-Francuskim, zainteresowaniach Francją i jej kulturą opowiedziała Maria Wróblewska. Uczestnicy prezentacji zapoznali się z treścią także innych opublikowanych artykułów. Obejrzeli również wystawę rysunków, grafik i innych prac Beaty Wnuk Lipińskiej.