Pierwszoklasiści rozmawiali o drużynach, także harcerskich

We wtorek 22 stycznia 2019 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszli uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 8. Wysłuchali opowiadania pt. „Drużyna, czyli o szacunku” i spotkali się z harcerkami z drużyny ALERT.

Opowiadanie pochodzi z książki „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”, a autorem zbioru „Wielka księga uczuć” jest Grzegorz Kasdepke. Spotkanie z pierwszoklasistami rozpoczęło się od wyjaśnienia słowa drużyna: czym jest, jakie są rodzaje drużyn, jaki mają cel, kto nimi przewodzi. Uczestnicy zajęć zastosowali analogię: uczniów swojej klasy porównali do drużyny, a nauczyciela do kapitana. Następnie dzieci wysłuchały historyjki dotyczącej okazywania sobie nawzajem szacunku, obojętnie czy ma się kilka, czy kilkadziesiąt lat. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie zwrócili uwagę na zachowania pozbawione szacunku. Zastanawiali się również nad tym, co należy zrobić i do kogo się zwrócić, gdy ktoś nas nie szanuje. Okazując komuś szacunek jesteśmy świadomi tego, że każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.

Kolejnym etapem zajęć było spotkanie z harcerką Julią Adasik i jej pomocnicą. Julia reprezentuje 5. Wielopoziomową Drużynę Harcerską ALERT im. Janusza Korczaka. Jej druhną drużynową jest Judyta Kryger. Dziewczyny przypomniały pierwszakom ideę harcerstwa. Opowiedziały, kim jest harcerz, jakie cechy musi posiadać osoba, która chce nim zostać, w jakim wieku można być zuchem, a od kiedy harcerzem. Po wyjaśnieniu wszystkich najważniejszych spraw, przyszedł czas na pląsy. Było to drugie spotkanie klasy z Julią i dzieci bardzo czekały na rozpoczęcie zabaw. Tym razem wszyscy bawili się w: „one banana”, „misie dwa” oraz w „dentystę”. Radość była ogromna. Na zakończenie utworzono harcerski krąg, a pierwszaki opuszczając pomieszczenie biblioteczne pożegnały się harcerskim „czuwaj!”