Pierwszoklasiści z Nieżychowic zajrzeli do biblioteki

W czwartek 7 czerwca 2018 roku Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej z Nieżychowic.

Na samym początku uczniowie obejrzeli Mediatekę, Wypożyczalnię i Czytelnię Naukową, Czytelnię wraz z Pracownią Dokumentacji Regionalnej, Wypożyczalnię Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. W drugiej części spotkania uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci.

Pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem, jaki obowiązuje w oddziale. Następnie nauczyli się rozpoznawać i odczytywać skróty informujące, do jakiego działu należy dana książka: czy jest to np. książka dla najmłodszych czytelników, przygodowa czy historyczna. Zobaczyli także, gdzie znajduje się księgozbiór, z którego korzysta się wyłącznie w bibliotece, a także jak wygląda największa książka w księgozbiorze oddziału oraz książka dla osób niewidomych. Dzieci doskonale wiedziały jak należy dbać o książki. Zapoznały się również z czasopismami przeznaczonymi dla czytelników w ich wieku.

Spotkanie było okazją, by dowiedzieć się czegoś o programie Fundacji Metropolia Dzieci „Z książką na start”, w który włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Co prawda akcja skierowana jest do dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły, lecz zawsze można zachęcić do skorzystania z niej młodsze rodzeństwo. Dzięki zwiedzeniu wszystkich działów biblioteki, uczniowie mogli zaobserwować, jak wyglądają przygotowania do Nocy w Bibliotece, która będzie miała miejsce 9 czerwca, czyli w najbliższą sobotę.