Pierwszy tydzień ferii w bibliotece

W pierwszym tygodniu ferii w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci prowadzone były zajęcia skierowane do młodszych czytelników biblioteki – do dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestniczyły w nich zgłoszone wcześniej dzieci oraz ich opiekunowie. W piątek 2 lutego 2018 przedszkolaki spotkały się na ostatnich zajęciach.

Piąty, ostatni dzień ferii zimowych w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przeznaczonych dla przedszkolaków został przeprowadzony w oparciu o książkę „O dzieciach, które kochają książki”.
Maluchy dowiedziały się z niej, że nawet jeśli ktoś ma bardzo niewiele, to najważniejsza jest możliwość wspólnego przebywania ze sobą. Bardzo miłym sposobem wspólnego przebywania jest wspólne czytanie. Książek nie musimy gromadzić w domu, możemy częściej zaglądać do biblioteki i je stamtąd wypożyczać.

W dalszej kolejności zajęć uczestnicy wspólnie relaksowali się przy zabawie pn. kanapka, która polegała na wykonywaniu masażu. Najpierw rodzice masowali swoje dzieci, a potem na odwrót. Zwieńczeniem całotygodniowych spotkań było wspólne kolorowanie długiego rysunku który zawierał wiele elementów przewijających się przez cały tydzień. Pracy przy nim było bardzo dużo, za to efekt można oglądać na korytarzu prowadzącym do oddziału.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, które zawierały specjalnie na tę okazję stworzony wierszyk oraz zdjęcie dziecka z rodzicem.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Czwarty dzień ferii prowadzonych upłynął na zabawach w kolory. Na początku bibliotekarka przywitała się ze wszystkimi przedszkolakami i ich opiekunami w sposób bardzo kolorowy… Następnie przeczytała książkę „Jakiego koloru są buziaki?”. Wszyscy wraz z małą bohaterką książki MiniMoni zastanawiali się nad tym pytaniem.

Później przyszedł czas na zabawę przy muzyce – tu także kolory były motywem przewodnim. Kolejnym etapem spotkania była praca plastyczna, w której wykonanie zostali włączeni duzi i mali. Dzieci ozdabiały płatki kwiatka w kształcie serduszek, które miały być ozdobione książkowym motywem przewodnim, a mianowicie kolorem, jaki według nich mają buziaki.

Dorośli mogli im w tym trochę pomóc, np. poprzez podsyłanie w ich stronę całusków. Zobligowani zostali także do wycinania, wyklejenia łodyżki i przyklejenia listka. Efekty wspólnej pracy można obejrzeć na zdjęciach.

W środę 31 stycznia 2018 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach ferii. Na początku maluchy wraz z mamami przywitały się z prowadzącą wierszykiem pt. „Imię” oraz pobawiły się w naśladowanie ruchów rybki. Następnie bibliotekarka przeczytała książkę „To moje” Anity Głowińskiej z serii Kicia Kocia.

Uczestnicy na podstawie przedstawionej historyjki dowiedzieli się, że aby dobrze się bawić z innymi, trzeba umieć się czasem podzielić. Po czytance każdy uczestnik zajęć mógł wybrać sobie kolorowankę z bohaterami serii Kicia Kocia. Po pracy plastycznej wszyscy przypomnieli sobie zabawę przy muzyce, podczas której naśladowali ruchy pingwina.

Na początku zajęć przedszkolaki wraz z opiekunami przypomniały sobie zabawę naśladowczą – „Rybkę”. Następnie bibliotekarka przeczytała książkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Mydło”. Po omówieniu treści nastąpiła rozmowa na temat rodzajów mydła i do czego ono nam służy. Po krótkiej dyskusji uczestnicy zobaczyli na tablicy flipchart narysowanego bardzo wybrudzonego chłopca. Prowadząca wyłożyła na środku koła wycięte z kolorowych gazet przedmioty, które mogą pomóc brudnemu chłopcu w tym, aby wyglądał ładnie i czysto. Zadaniem przedszkolaków było przyczepienie na tablicy wybranych karteczek. Wśród rzeczy bardzo potrzebnych brudnej osobie były m.in.: mydło w kostce i płynie, szampon i odżywka do włosów, proszek do prania, gąbka, pasta i szczoteczka do zębów oraz wiele innych.

Po tym zadaniu przyszedł czas na pracę plastyczną. Dzieci wraz z rodzicami otrzymały obrazek, który trzeba było pokolorować, wyciąć i nawlec na nitkę. Pracy było bardzo dużo, ale wynik oczarowywał.

W poniedziałek 29 stycznia 2018 r., w pierwszym dniu, po przywitaniu i przedstawieniu się sobie nawzajem, bibliotekarka zadeklamowała specjalny wierszyk, który będzie rozpoczynał codzienne spotkania dla przedszkolaków. Następnie były zajęcia z książką. Dzieci wysłuchały książki pt. „Wszyscy ziewają”. Miały możliwość zobaczyć wewnętrzną stronę paszcz i pyszczków przedstawianych zwierzątek. Jak się okazało nie tylko zwierzęta ziewają – robią to także wszyscy ludzie.

Po przeczytaniu książeczki mali uczestnicy spotkania mieli za zadanie pokolorować zwierzątko i jego paszczę, wyciąć ją i nakleić na właściwe miejsce. Tu z pomocą przyszli rodzice lub starsze rodzeństwo. Po wykonaniu zadania nastąpił czas na ponowne wspólne przeczytanie książki – tym razem każde dziecko mogło zademonstrować ziewanie na własnoręcznie wykonanym zwierzątku. Kolejną atrakcją zajęć były wspólne zabawy. Uczestnicy ferii bawili się w naśladowanie ruchów rybki i pingwina w rytm muzyki.