Zajęcia feryjne dla maluszków

W piątek 20 stycznia 2017 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się piąte, ostatnie zajęcia feryjne dla dzieci 3- i 4-letnich i ich mam.

Na początku uczestnicy powtórzyli sobie wszystkie nauczone wierszyki, a później bibliotekarka Wioletta Karpiak przeczytała książkę pt. „Gruffalo”. Następnie była zabawa w naśladowanie książkowych postaci i praca plastyczna – uciekający lisek, który niespodziewanie stał się zakładką do książki.

W czasie, kiedy dzieci kolorowały swoje liski-zakładki, mamy wykonały formę liska techniką origami. Tym sposobem każdy uczestnik bibliotecznych ferii wyniósł z nich swój własnoręcznie zrobiony prezent. Na zakończenie każda para (dziecko + mama) otrzymała specjalnie przygotowaną pamiątkę, której głównym elementem był wyjątkowy wierszyk napisany przez bibliotekarkę Malwinę Miszewską. Bohaterami wierszyka byli wszyscy uczestnicy ferii: dzieci, mamy i panie bibliotekarki. Pamiątka będzie przypominała mile spędzony czas.

Były to pierwsze tego typu zajęcia zorganizowane przez bibliotekarki oddziału. Założeniem było zaproszenie na spotkania dzieci nieuczęszczające do przedszkoli, które będą przychodziły wraz z opiekunami na zajęcia warsztatowe. Pierwszy tydzień ferii przerósł nasze najśmielsze oczekiwania i teraz już wiemy, że spotkania tego typu będziemy się starały kontynuować w przyszłości.

Czwarty dzień ferii
W bardzo intymnej atmosferze przebiegł czwarty dzień ferii dla 3- i 4-latków wraz z opiekunami w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Zima bowiem zebrała swe żniwo i prawie wszystkie maluszki się pochorowały.

Na szczęście Łucja, Ludwik i ich mama Karolina w czwartek (19 stycznia 2017) dotarli na specjalne zimowe zajęcia. Po codziennej zabawie w rybkę, bibliotekarka przeczytała książeczkę pt. „Kicia Kocia. Zima” autorstwa Anity Głowińskiej. Uczestnicy nauczyli się także nowego wierszyka, którego treść pokazywali rękoma. Następnie przyszedł czas na zabawy plastyczne przy muzyce. Wszyscy kreślili esy floresy na kartce, na której odwrocie były rozrysowane czapki i rękawiczki. Były one potrzebne do obrazka dużego kota, który był kolejnym punktem programu. Ozdobiony i ubrany kotek został zabrany do domu na pamiątkę.

Trzeci dzień ferii
W środę (18 stycznia 2017) w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się trzecie feryjne spotkanie dla maluchów i ich mam. Tym razem cała uwaga poświęcona została jednemu ze zmysłów – smakowi.

Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Wilk, który pachniał truskawkami” z serii „Pachnące opowieści”. Cała grupa uważnie śledziła losy głównego bohatera książeczki, który miał niebywały problem – z jego pyska wydzielał się okropny odór. Poprosił więc o pomoc leśne zwierzęta.

Po wysłuchaniu opowiadania każde dziecko otrzymało karteczki z obrazkami, na których widniały rzeczy, których zapachy są przyjęte jako ładne i takie, których nikt nie lubi. Uczestnicy musieli oddzielić od siebie te, które uważają, że ładnie pachną i te, które według nich brzydko pachną. Dodatkowo trzeba było wymyślić coś, czego zapach podoba im się w domu. Kolejnym zadaniem było wąchanie różnych zapachów przygotowanych dla nich przez bibliotekarki oddziału. Wśród nich były: cebula, czosnek, ocet, imbir, cytryna, mandarynka, goździki, anyż, kora cynamonu i jeszcze kilka innych. Wniosek był zaskakujący dla wszystkich, gdyż wyróżnione zostały trzy grupy zapachowe: ładny, brzydki oraz pośredni. Jakiś zapach się komuś podobał, a dla innego uczestnika był nieznośny. Wśród tych trzecich znalazły się m.in.: perfumy, imbir, czosnek, goździki, anyż, aromat migdałowy. Na zakończenie dzieci pokolorowały wilka – bohatera książeczki „Wilk, który pachniał truskawkami”.

Tak jak w poprzednich dniach, w Mediatece w tym samym czasie trwał kurs nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 6-13 lat w ramach bezpłatnego e-learningowego kursu FunEnglish.pl.

Drugi dzień ferii
W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci we wtorek 17 stycznia odbyły się drugie zajęcia feryjne dla dzieci 3- i 4-letnich, w których maluszki uczestniczą wraz z mamami.

Tym razem po przywitaniu i zabawie w rybkę oraz po przeczytaniu specjalnego feryjnego wierszyka, bibliotekarka zapoznała dzieci z książką pt. „Własny kolor” autorstwa Leo Lionni. Po rozmowie dotyczącej barw rozpoczęły się zabawy: znajdowanie swojego koloru przy muzyce, nawlekanie określonych koralików na sznureczki. Następnie dzieci starały się odpowiedzieć na zagadki. Po uzyskaniu prawidłowej odpowiedzi uczestnicy otrzymywali „lwią naklejkę” jako nagrodę.
Na zakończenie wszyscy nauczyli się wiersza, który jest jednocześnie masażykiem. Uczyli się go recytować, a później śpiewać przy akompaniamencie muzyki. Jako „zadanie domowe” uczestnicy zajęć feryjnych otrzymali kolorowanki, które trzeba pokolorować według wzoru.

Pierwszy dzień ferii
W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w poniedziałek 16 stycznia 2017 rozpoczęły się zajęcia feryjne dla dzieci 3-, 4-letnich, które pojawiły się na nich pod opieką swoich mam. Po zapoznaniu się wszystkich uczestników bibliotekarka Malwina Miszewska zadeklamowała wierszyk własnego autorstwa, wymyślony specjalnie na potrzeby zajęć.

Wiersz będzie wstępem do codziennych spotkań z literaturą. Następnie bibliotekarka Wioletta Karpiak zapoznała dzieci z książką pt. „Bardzo głodna gąsienica” autorstwa Erica Carle. Uczestnicy dowiedzieli się jak z małego jajeczka pojawia się gąsienica, która robi się coraz większa i większa, aż w końcu buduje sobie domek – kokon, a z niego przepoczwarza się w pięknego motyla. Przy omawianiu historyjki dzieci starały się przypomnieć sobie i policzyć pokarmy, które jadła bohaterka książki.

Później rozpoczęła się zabawa barwnymi chustami do żonglowania, a potem każde dziecko otrzymało wzór motyla do pokolorowania. Zadaniem mamy była pomoc przy ozdabianiu. Na zakończenie wszyscy nauczyli się zabawy w rybkę.

W tym samym czasie, czyli od 10.00 do 11.00, w Mediatece odbył się kurs nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 6-13 lat w ramach bezpłatnego e-learningowego kursu FunEnglish.pl.