Podróże z Herodotem

Książka „Podróże z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego była tematem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Tym razem członkinie DKK nie tylko rozmawiały o książce, ale obejrzały też zdjęcia z niedawnej podróży do Turcji i Grecji jednej z klubowiczek, odnajdując miejsca, które opisywał starożytny podróżnik Herodot, bohater książki Ryszarda Kapuścińskiego.

Dyskusyjny Klub Książki spotkał się 21 kwietnia 2010 roku w domu jednej z członkiń – Hanny Jednoralskiej, której pasją jest podróżowanie. Zadbała ona o klimat rozmowy, częstując pyszną szarlotką, parząc herbatę w tradycyjny turecki sposób i podając ją w specjalnych szklaneczkach przywiezionych z Turcji. Orientalną atmosferę dopełniły tureckie nakrycia głowy, które członkinie DKK przymierzały i zerkające ze ścian amulety, chroniące przed złem. Spotkanie upłynęło przy rozmowie i pokazie zdjęć z Turcji, w tym z Izmiru, oraz z Grecji, wykonanych przez Hannę Jednoralską. Zdjęcia klubowiczki obejrzały z ogromnym zainteresowaniem.

„Podróże z Herodotem” to powieść autobiograficzna Ryszarda Kapuścińskiego, w której reportażysta wspomina swoje pierwsze wyjazdy do Indii, Chin, Azji Mniejszej i Afryki. Towarzyszyło mu wtedy dzieło starożytnego podróżnika i historyka Herodota, opisującego ówczesny świat. Powieść zrobiła na czytelniczkach duże wrażenie. – Tak się ją czyta, jakby się tam było – stwierdziła jedna z pań. Wszystkie zauważyły, że Kapuściński przytacza mnóstwo filozoficznych stwierdzeń, nazywając je prawami Herodota. Te prawa to życiowe prawdy, które pomimo upływu tysiącleci nie straciły na aktualności. Rozmówczynie cytowały niektóre z nich, np.: „Szczęście ludzkie nigdy nie jest trwałe”; „Łatwiej oszukać tłum niż jednostkę”; „Nie upokarzaj ludzi, bo będą żyli żądzą zemsty za to upokorzenie”. – Wszystko w tej książce mnie ujęło i chcę teraz przeczytać „Dzieje” Herodota – podkreśliła jedna z członkiń DKK. Inna przyznała, że zamierza jeszcze raz przeczytać „Podróże z Herodotem”.
Ryszard Kapuściński pisał, że „Dzieje” Herodota, tak jak każdą wybitną książkę trzeba przeczytać wielokrotnie, gdyż za każdym razem odkrywa się w niej coś innego, a chojnicki DKK uznał, że „Podróże z Herodotem” też są taką wybitną książką, do której warto wracać. Później rozmowa zeszła na podróżowanie i motywy, które kierują ludźmi lubiącymi wyjazdy. – Co ciągnie człowieka w świat? – padło pytanie. – Chęć poznania ludzi i innej kultury – taka była jedna z odpowiedzi.