Podsumowaliśmy akcję „Dwa tygodnie z książką”

8 maja zakończyła się akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach i Stowarzyszenia LekTURa „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”, która trwała od 23 kwietnia.

Cykl składał się z wielu wydarzeń jednorazowych i ciągłych. Przez całe dwa tygodnie ogłoszona była amnestia dla czytelników, którzy bez poniesienia kary finansowej mogli przynieść książki i płyty nieoddane w terminie. Łącznie czytelnicy oddali 111 książek. Większość były to zaległości tegoroczne, jednak zdarzyły się też pozycje, które wypożyczone zostały w 2011 roku.

Kolejnym punktem były tematyczne wystawy. W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci najmłodsi czytelnicy ku przestrodze mogli zobaczyć „Czego nie robi się książkom”. Z ciekawością przyglądali się oni zniszczonym pozycjom. Znalazły się tam książki porysowane, powycinane, pobrudzone, a nawet obgryzione przez zwierzątko czy dziecko. W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej miłośnicy książek z zainteresowaniem losowali złote myśli o książkach. Niektórzy zabierali ze sobą po kilka, inni wymieniali. Ten punkt akcji cieszył się sporym zainteresowaniem, łącznie czytelnicy wylosowali ponad 100 cytatów. Znalazły się wśród nich m.in.: „Książka daje tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy” – Helena Radlińska; „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco; „Dla wydawców żaden autor nie jest geniuszem” – Heinrich Heine. Do tego działu prowadziła również specjalna wystawa przedstawiająca infografiki o zasadach, jakimi powinien kierować się korzystający z biblioteki. W Czytelni oraz Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych każdego dnia prezentowane były inne płyty i książki z różnych działów popularnonaukowych – z religii, malarstwa, podróży, kulinariów, filmu, polityki czy medycyny. Wystawę „Książka w Bibliotece, płyta w Mediatece” z uwagą oglądali odwiedzający te działy.

W ramach akcji bibliotekarki odwiedzały także chojnickie przedszkola. Udały się do czterech placówek. Podczas tych wizyt bibliotekarki zachęcały najmłodszych do wypożyczania książek i czytania ich wraz z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Więcej o tym można przeczytać Bibliotekarki z wizytą w przedszkolach.

23 kwietnia wystartował również projekt, w który włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, którego inicjatorem jest Fundacja Metropolia Dzieci. Jest on skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców. Mali Czytelnicy otrzymują w prezencie Pakiet Startowy. Znajdą w nim Paszport Biblioteczny oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań. W ciągu „Dwóch tygodni z książką” paszporty czytelnika odebrały 63 osoby. Akcja trwa nadal, a więcej o niej można przeczytać Projekt Z książką na start.
„Dwa tygodnie z książką” były także okazją do spotkań z autorami książek. Najmłodsi poznali twórczość chojnickiego pisarza Wiesława Błacha, natomiast dorośli wysłuchali o podróżach Jacka Jarosika z Tczewa i jego książce „Bradziaga znaczy obieżyświat”.
Więcej o spotkaniu z Wiesławem Błachem
Więcej o spotkaniu z Jackiem Jarosikiem