Podsumowanie konkursów dla dzieci

8 maja 2009 roku, na zakończenie imprez w ramach projektu „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”, podsumowane zostały konkursy dla dzieci, ogłoszone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Stowarzyszenie Lektura. Był to konkurs literacki „Stwórz pełną humoru nową wersję znanej bajki” i plastyczny „Całkiem nowy bohater”.

Z uwagi na liczną publiczność podsumowanie odbyło się w Czytelni, a nie w Oddziale dla dzieci. Zanim nastąpiło wręczenie nagród laureatom, wszyscy mogli obejrzeć inscenizację „Franklin i książka z biblioteki” w wykonaniu dzieci ze świetlicy im. św. Franciszka w Chojnicach, której premiera odbyła się 5 maja na Starym Rynku. Licznie zgromadzonej widowni spektakl bardzo się podobał. Następnie laureaci konkursu literackiego „Stwórz pełną humoru nową wersję znanej bajki” w kategorii uczniów Szkół Podstawowych odczytali głośno nagrodzone bajki. Kamila Puchalska z kl. VI SP nr 7 w Chojnicach, która zajęła I miejsce, przeczytała swoją bajkę „O złotym rybaku i szarej rybce”, a Hubert Buchwald z kl. V Katolickiej SP, który zdobył II miejsce, przeczytał swoją bajkę „O Jasiu rybaku i osiedlowej rybce”. Ponieważ laureatka III miejsca Aneta Kłopotek z kl. V SP w Męcikale później dotarła na podsumowanie, jej bajkę „Alicja w krainie komarów” przeczytała bibliotekarka oddziału dziecięcego Malwina Miszewska. Potem nastąpiło uroczyste wręczenie nagród przez dyrektor biblioteki Annę Lipińską oraz prezes Stowarzyszenia Lektura Annę Kobus.
Na konkurs literacki „Stwórz pełną humoru nową wersję znanej bajki” napłynęło 55 prac. W kategorii szkół podstawowych jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Małgorzata Sypniewska (kl. VI SP 7), Wiktor Januszewski (kl. V SP Brusy), Aleksandra Żywicka (kl. V SP 5), Michał Zabłocki (kl. IV SP 3).
W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Magdalena Piotrowska (kl. I Gimnazjum w Brusach), II Katarzyna Kuberka (kl. II Gimnazjum nr 1 w Chojnicach), III Mateusz Windorpski (kl. I Zespół Szkół Specjalnych w Chojnicach).

Jako drugi podsumowany został konkurs plastyczny dla dzieci zatytułowany „Całkiem nowy bohater”. Napłynęło na niego 58 prac. – Bardzo ciekawe były wszystkie wykonane prace – mówiła bibliotekarka Wioletta Karpiak. Jury nie miało więc łatwego zadania. I miejsce zajęła Marcelina Marciszewska z kl. II SP w Kłodawie, II Angelika Misztal z kl. II SP w Kłodawie, III Paweł Graszek z kl. III SP w Rychnowach.
Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Zamożny (kl. III SP Rychnowy), Kamil Stanisławski (kl. III SP Rychnowy), Natalia Garstecka (kl. III SP 1 Chojnice), Marcin Dolina ( kl. III SP 1 Chojnice), Dominik Lewandowski (kl. III SP Rychnowy), Oliwia Babut (kl. I Szkoła Specjalna Chojnice).