Poszukiwanie przyjaciela

We wtorek 7 listopada 2017 roku grupa Misiaki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” wysłuchała w Oddziale dla dzieci i młodzieży opowiadania Pawła Pawlaka pt. „Ignatek szuka przyjaciela”.

Głównym bohaterem opowieści jest Ignatek, który nie ma ciała, gdyż jest szkieletem, a w dodatku właśnie zgubił ząb. Zastanawia się nad tym, jak teraz znajdzie sobie przyjaciół z takim wyglądem. Pewnego dnia zobaczył na podwórku dziewczynkę, która zakopywała w ziemi ząb. Zapytał ją, czy odda mu swojego mleczaka. Niestety dziewczynka odpowiedziała, że to niemożliwe, ponieważ wtedy nie spełni się jej marzenie. A pragnęła ona znaleźć przyjaciela. Żadne z nich się nie spodziewało, że odtąd staną się przyjaciółmi.

Przed wysłuchaniem historyjki dzieci rozmawiały o tym, kim jest przyjaciel. Ustaliły, że to ktoś kogo poznajemy, spędzamy z nim czas, zapraszamy go do swojego domu, pożyczamy coś od niego, powierzamy mu swoje sekrety i mamy do niego zaufanie. W trakcie słuchania opowiadania i oglądania ilustracji dzieci mogły porównać dwa światy – dziewczynki i Ignatka. Każdy z nich był inny, ale równie niesamowity. Przedszkolaki rozmawiały również o tym, co to znaczy „ta druga strona”. Doszły do wniosku, że skoro Ignatek jest takiego wzrostu jak dziewczynka, to musiał umrzeć jako chłopiec.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały do przedszkola duże kartki czarnego brystolu wraz z białymi figurami geometrycznymi niezbędnymi do ułożenia Ignatka i jego psa. Tak powstaną prace przedstawiające świat sympatycznego szkielecika.