Przedświąteczne spotkanie DKK dla dorosłych

W świątecznej scenerii i miłej, pachnącej domowymi wypiekami atmosferze przebiegło ostanie w tym roku spotkanie DKK dla dorosłych.

Członkinie klubu zasiadły wokół stołu pełnego bożonarodzeniowych słodkości. Nie zabrakło pięknie zdobionych pierniczków, lukrowanych ciastek, piernikowych babeczek i rozgrzewającej imbirowej herbaty. Jedna z pań obdarowała koleżanki drobnymi upominkami w postaci pocztówek z reprodukcjami własnych obrazów. Największą radość sprawiło wszystkim obecnym na spotkaniu pojawienie się maleńkiego, zaledwie dziesięciodniowego synka jednej z członkiń klubu.

Trudno więc było podjąć rozmowę na temat niezwiązany ze zbliżającymi się świętami, jednak panie zajęły się omówieniem książki „Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishiguro. Książka nietypowa, pełna niedomówień i tajemnic, z trudnym sposobem narracji, a zarazem porywająca i ciekawa. Autor przedstawia w niej historię uczniów angielskiej szkoły z internatem, opowiedzianą przez jedną z jej wychowanek. W trakcie czytania dowiadujemy się, że uczniowie tej szkoły są klonami przygotowywanymi do oddawania narządów.

Dyskutujące panie zgodnie stwierdziły, że książka bardzo je poruszyła i sprowokowała do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa. Czy klon ma duszę, czy zna ludzkie uczucia, jaka jest różnica między klonem a bliźniakiem jednojajowym – między innymi takie pytania padały podczas rozmowy. Podkreśliły, że jest to lektura warta polecenia. Kilka z obecnych na spotkaniu członkiń klubu obejrzało również film zrealizowany na podstawie tej książki.

W nowym roku panie spotkają się 15 stycznia, a tematem rozmowy będzie przedwojenny Gdańsk w kryminalnej historii Piotra Schmandta pt. „Gdański depozyt”.