Przedszkolaki wysłuchały bajki i bawiły się w pląsy harcerskie

We wtorek 4 grudnia 2018 roku sześciolatki z grupy Pszczółki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach podczas wizyty w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Zimowa noc”, którego autorką jest M. Christina Butler.

Pewnego zimowego dnia przed nosem Małego Jeżyka coś spadło z nieba. Był to prezent zaadresowany do niego od Świętego Mikołaja. W środku znajdowała się ciepła czapka. Niestety okazało się, że jest dla niego za duża. Mały Jeżyk postanowił podarować ją Królikowi. Okazało się, że dla niego też jest nieodpowiednia. Zatem Królik przekazał ją Borsukowi. Tu sytuacja się powtórzyła, więc czapka trafiła do Lisa. Lisowi czapka pasowała i ruszył czym prędzej na polowanie. Dzięki niej nie zmarzł. Gdy tak tropił i węszył, trafił na coś pod śniegiem. Był to zmarznięty Mały Jeżyk. Nie zastanawiał się długo, zdjął z głowy czapkę i włożył w nią Jeżyka. W ten oto sposób czapka wróciła do pierwszego właściciela.

Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki rozmawiały o tym, że już za dwa dni dzieci odwiedzi święty Mikołaj. Zanim jednak to uczyni, trzeba spełnić pewien warunek, a mianowicie być grzecznym. Na zakończenie tej części spotkania dzieci miały się zastanowić, czym mogłyby obdarować świętego Mikołaja.

Wielką niespodzianką przygotowaną dla maluchów była wizyta harcerki Julii Adasik i jej pomocnicy Pauliny. Julia zgłosiła się do biblioteki w celu poprowadzenia pląsów, ponieważ chce zdobyć sprawność „Przyjaciel książki”. Dziewczyny opowiedziały przedszkolakom, kim jest harcerz, jakie cechy musi posiadać osoba, która chce nim zostać, jak wygląda mundur, co różni zucha od harcerza. Pokazały jak wyglądają odznaki sprawności, krzyż, lilijka, chusta. Dzieci same przyznały, że o harcerzach i harcerstwie wcześniej nic nie wiedziały. Następnie przyszedł czas na pląsy. Pszczółki bawiły się w „strzelanie” i „złodziei psów”. Na zakończenie wszyscy ustawili się w harcerskim kręgu.
Julia Adasik reprezentuje 5. Wielopoziomową Drużynę Harcerską ALERT im. Janusza Korczaka. Jej druhną drużynową jest Judyta Kryger.