Przedszkolaki z „Teddy’ego” na zajęciach czytelniczych

W poniedziałek 11 października 2021 roku Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci odwiedzili mali Podróżnicy z Przedszkola Niepublicznego „Teddy”, by uczestniczyć w zajęciach czytelniczych. Dzieci wysłuchały opowiadania Magdaleny Grucy pt. „Segreguję śmieci. Dbam o środowisko” z serii „Przygody Fenka”.

Pewnego dnia w okolicy boiska do piłki nożnej, gdzie grali Fenek i Maks, pojawiły się duże i kolorowe przedmioty przypominające igloo. Zaabsorbowani chłopcy postanowili wyjaśnić tę niewiadomą i dopytać o wszystko tatę Fenka. Wkrótce dowiedzieli się, że te duże „nie wiadomo co”, to nic innego jak śmietniki służące segregacji śmieci.

W drugiej części zajęć na Podróżników czekało zadanie – posegregowanie śmieci. Każdy przedszkolak losował z wielkiego worka odpady i musiał powiedzieć, z czego są wykonane oraz przyporządkować je do odpowiedniego pojemnika. I tak dzieci rozdzieliły papier do pojemnika z niebieską pokrywą, szkło – do zielonej, a plastik i metal – do żółtej. Uczestnicy zajęć rozmawiali również o tym, że nie wszystko trzeba od razu wyrzucać do śmieci. Niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Podawali bardzo pomysłowe przykłady nowego zastosowania przedmiotów.

Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały wystawę prac konkursowych, która mieści się w korytarzu przy wypożyczalni dla dorosłych. W nawiązaniu do tematu zajęć mogły zobaczyć, w jaki sposób uczestnicy konkursu podarowali śmieciom drugie życie. A wychodząc z biblioteki przedszkolaki mogły poczęstować się jabłkiem.