Przedwakacyjne spotkanie DKK dla dorosłych

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w piątek 18 czerwca 2021 roku. Spotkanie odbyło się w ogródku, a omawianą książką była powieść Joanny Bator „Gorzko, gorzko”.

Pani gościły w ogrodzie klubowiczki Anny Szydeł-Eichenlaub, która na początku oprowadziła koleżanki i pokazała rosnące w nim piękne kwiaty i krzewy. Potem był okazja do porozmawiania ze sobą po długim okresie spotkań online, a rozmowa toczyła się w wakacyjnej już atmosferze relaksu.

Członkinie klubu podzieliły się wrażeniami z przeczytanej książki. Saga Joanny Bator „Gorzko, gorzko” o czterech pokolenia kobiet podobała się. Panie chwaliły koncepcję książki, styl narracji i – jak mówiły – „magiczny, piękny język”. Narracja prowadzona jest na przemian raz w pierwszej osobie – Kalina wspomina swoją babcię Barbarę, mówi o matce Violetcie i przytacza fakty o prababci Bercie, do których udało jej się dotrzeć, a po chwili narracja jest bezosobowa, opisująca przeżycia Kaliny. Jedna z czytelniczek przyznała, że pomysł jest ciekawy i czytając, płynnie przechodzi się w inną narrację.

„Gorzko, gorzko” to saga o kobietach, a mężczyźni pełnią epizodyczną rolę, są nieobecni lub nie żyją. Losy tych kobiet nie były łatwe. Berta popełniła przestępstwo, jej córka Barbara pierwsze lata życia spędziła w sierocińcu. Ze swoją córką Violettą nie umiała złapać kontaktu, ale była dobrą babcią dla Kaliny. Z kolei Violetta tak jak matka odrzuciła córkę. Klubowiczki komentowały, że w powieści widać swoistą sztafetę pokoleniową – doświadczenia matek wpływają na córki, a potem na wnuczki. Kolejne pokolenia powielają wzory swoich poprzedniczek.

W powieści jest sporo niedomówień, pojawiają się duchy przeszłości. Bohaterki żyją nie tylko swoim życiem, ale także życiem kobiet, które były przed nimi. Klubowiczki wychwyciły, że dużo jest odniesień od jedzenia, pewnie dlatego, że ojciec prababci Berty był rzeźnikiem i swoją wiedzę przekazywał córce. Niektóre z nich wynotowały lub zaznaczyły i przytoczyły podczas rozmowy. Znalazły w powieści także sporo innych ciekawych sentencji.

W czasie wakacji nie będzie spotkań klubowych, a we wrześniu członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych opowiedzą o przeczytanych latem książkach.

Fot. Elżbieta Jażdżewska i z archiwum MBP w Chojnicach