Rajd Odjazdowy Bibliotekarz z Chojnic do Raciąża
  • A A A
  • Już po raz piąty w sobotę 17 czerwca 2017 roku odbył się rajd Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach. Poranny przelotny deszcz wprawdzie wystraszył niektórych uczestników, ale zebrała się 30-osobowa grupa i rowerzyści zgodnie z planem wyruszyli spod Miejskiej Biblioteki Publicznej do Raciąża.

Organizatorami rajdu, w ramach ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz, było Stowarzyszenie LekTURa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnicach. Akcja zaadresowana była do bibliotekarzy, czytelników, miłośników książek i rowerów. Start był sprzed siedziby MBP, gdzie na chętnych czekały dyrektor MBP Anna Lipińska, prezes LekTURy Weronika Sadowska oraz bibliotekarki. Wyjazd poprzedziło tradycyjne dekorowanie rowerów szprychówkami i chorągiewkami z logo akcji, a także omówienie przez prezes LekTURy spraw organizacyjnych.

Najmłodsi uczestnicy rajdu mieli 2,5 roku oraz 3 lata i jechali w fotelikach rowerowych. Wszyscy rowerzyści pokonali w sumie ok. 50 km. Była to trasa Chojnice – Kłodawa – Jeziorki – Lotyń – grodzisko Raciąż – Raciąski Młyn – Raciąż – Wysoka – Silno – Ostrowite – Chojnice. Prowadziła ścieżkami rowerowymi i bocznymi drogami asfaltowymi, a z Lotynia do Raciąskiego Młyna były leśne i polne dróżki. Malownicze krajobrazy przyciągały uwagę jadących. Jak się okazało, większość w okolicach Raciąża i grodziska była po raz pierwszy.

Pogoda dopisała, bo po początkowym deszczu i chłodzie zrobiło się cieplej. Pierwszy odpoczynek był w Kłodawie koło świetlicy wiejskiej. Potem w Jeziorkach rowerzyści musieli przekroczyć drogę krajową nr 22 i przejechać ok. 300 metrów do skrzyżowania z drogą w kierunku Sternowa, dlatego ruch w tym miejscu zatrzymali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, żeby zapewnić bezpieczny przejazd. W Lotyniu na odjazdowych czekała archeolog Krystyna Trzcińska ze Stacji Archeologicznej Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach, która niestety z powodu choroby i problemów z gardłem nie mogła oprowadzić po raciąskim grodzisku. Wszyscy otrzymali jednak ulotki, a na terenie grodziska przeczytali zamieszony w nich tekst o historii grodu kasztelańskiego. Usytuowany on był na półwyspie jeziora Śpierewnik ok. 4 km od Raciąża i istniał prawdopodobnie do XIII wieku. Obejrzeli zrekonstruowane zabudowania – w tym mostek nad fosą i wizualizację rozmieszczenia domów oraz zapoznali się z tablicami informacyjnymi.

Po sesji zdjęciowej w grodzie rowerzyści ruszyli do Raciąskiego Młyna i dalej do Raciąża, gdzie na plaży nad jeziorem Rudnica odbył się odjazdowy piknik. Tam rozpalone już było ognisko, więc mogli upiec kiełbaski. Na głodnych czekały także odjazdowe pasty z soczewicy na kanapki, drożdżówka, kawa i herbata. Po posiłku i odpoczynku nadszedł czas na wybór najbardziej pomarańczowego uczestnika rajdu, gdyż pomarańczowy jest kolorem akcji. Pierwsze miejsce zajął Janusz Kaszubowski, który od trzech lat zawsze znajduje się w pomarańczowej czołówce. W tym roku w grupie tej byli także: Paweł Szczęsny, Wanda Ignaczewska oraz Mikołaj i Michał Wielewscy. Nagrodami były m.in. kubki z logo rajdu i organizatorów oraz smycze z logo biblioteki. Ponieważ była to już piąta edycja Odjazdowego Bibliotekarza w Chojnicach, bibliotekarki uhonorowały dyplomem i kubkiem rowerzystę, który brał udział w każdym rajdzie – Lecha Augustyńskiego.

W trakcie pikniku chętni wzięli udział w kalamburach, w których odgadywali tytuły książek. Nie zabrakło rywalizacji rzędów, a ostatnią zabawą było wspólne stworzenie stroju odjazdowego uczestnika pikniku z pomarańczowych rekwizytów. Odważnym, który zgłosił się do przebrania był Paweł Szczęsny, a wykonany przez uczestników strój był naprawdę oryginalny. Co prawda ciężko by było jechać w nim na rowerze, ale zdecydowanie był odjazdowy. Czas szybko minął i po niecałych trzech godzinach rowerzyści wspólnie udali się w drogę do Chojnic, tym razem przez Wysoką, Silno, Ostrowite i Lichnowy. Organizatorki dziękują wszystkim za udział w rajdzie oraz wspólną dobrą zabawę i już zapraszają na przyszłoroczną edycję.

W tym roku do ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz zgłoszonych zostało 186 przejazdów w całej Polsce i poza granicami kraju. Rajdy organizowane są w maju i czerwcu, a podczas każdego bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.

Zapraszamy do obejrzenia dwóch galerii zdjęć – z archiwum MBP oraz fotorelacji, którą wykonał Arkadiusz Stasiak – jeden z uczestników, zarazem prowadzący rowerzystów na trasie z Chojnic do Raciąża.

Fot. z archiwum MBP:

Fot. Arkadiusz Stasiak: