Sceny z „Wesela” na chojnickich ulicach

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W sobotę 2 września 2017 roku również chojniczanie mieli możliwość posłuchania tego dzieła wzorowanego na prawdziwych wydarzeniach z podkrakowskich Bronowic.

Do czytania „Wesela” zachęcali bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, członkowie Stowarzyszenia LekTURa oraz zaproszeni goście. W Chojnicach akcję w samo południe przed siedzibą MBP rozpoczęła dyrektor Anna Lipińska, która przeczytała list prezydenta Andrzeja Dudy inaugurujący Narodowe Czytanie.

Następnie korowód weselny, na przedzie którego szła gospodyni witająca gości jak na tradycyjnym weselu chlebem i solą, ruszył w stronę centrum miasta. Para młoda wraz z innymi uczestnikami uroczystości przeszła z biblioteki na ulicę Kościuszki, dalej na Stary Rynek, a następnie ulicą Bankową do parku Tysiąclecia. W czasie przejścia można było posłuchać nagranych wcześniej fragmentów dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Podczas trasy korowód przystawał, a jego uczestnicy czytali wybrane sceny z dramatu, zachęcając tym samym do sięgnięcia po cały młodopolski utwór. Przechodnie zatrzymujący się na chwile na widok korowodu otrzymywali specjalne okolicznościowe zakładki do książki z cytatami z „Wesela”. Po przeczytaniu w parku Tysiąclecia finałowych scen tej sztuki, prezes Stowarzyszenia LeTURa Weronika Sadowska w imieniu organizatorów podziękowała gościom i uczestnikom szóstej edycji Narodowego Czytania.

Sceny „Wesela” czytali bibliotekarze i członkowie Stowarzyszenia LekTURa – Mirosława Łuszczak, Lidia Polasik, Anna Studzińska, Malwina Miszewska, Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska. W rolę gości weselnych wcielili się także: Maciej Cisewski, Krzysztof Dziadczyk, Bogdan Kuffel, Piotr Rutkowski. Dodatkowo chojnicką akcję uświetnili członkowie Stowarzyszenia Dworek Polski w szlacheckich strojach – Anna Piekarska, Magdalena Ubowska i Patryk Ubowski oraz bibliotekarze w ludowej stylizacji – Ewa Szmaglik-Wysocka, Agnieszka Kowalska, Elżbieta Łońska, Marzena Brunka i Bożena Wielewska oraz najmłodsi uczestnicy korowodu rozdający ulotki – Julia Sadowska i Mikołaj Wielewski.

Z okazji akcji MBP otrzymała okolicznościową pieczątkę Narodowego Czytania. Każdy, kto posiada swój egzemplarz „Wesela” może otrzymać taki stempel. Wystarczy jedynie przyjść do Wypożyczalni dla dorosłych do końca września.

Relacja z Narodowego Czytania na Chojnice.tv