Warsztaty projektowania graficznego

W piątkowe popołudnie 11 czerwca 2021 roku odbyły się ostatnie, dziesiąte warsztaty projektowania graficznego dla grupy wiekowej 15-18 lat. Tym razem prowadząca zaprezentowała informacje dotyczące praw autorskich (osobistych i majątkowych), domeny publicznej i plagiatu.

Na zakończenie uczestniczki wypełniły test podsumowujący zdobytą wiedzę oraz ankietę ewaluacyjną. Nastąpiła także wymiana doświadczeń, jeśli chodzi o najbardziej potrzebne aplikacje i użytkowane na co dzień programy (prowadząca otrzymała nawet prezentację podejmującą tę tematykę).

Ciężko było się rozstawać, bo warsztaty na dobre wpisały się w piątkowe popołudnie. Wspólnie przeszliśmy przez okres lockdownu i powrotu do szkolnych obowiązków – a z tym nie było łatwo. Uczestniczki musiały bardzo się postarać, żeby godziny warsztatów nie kolidowały z ich obowiązkami szkolnymi po zmianie godzin lekcyjnych. Wielkie podziękowanie dla całej grupy! Dziewczyny jesteście wspaniałe! Do zobaczenia w bibliotece i przy realizacji innych projektów oraz inicjatyw.

Podziękowania kierujemy do Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, a także do trenerki wspierającej z Sieci na Kultutę – Moniki Frysz i koordynatorek. Cały projekt był niezwykle wymagający, ale i rozwijający, a co za tym idzie przynoszący niezwykłą satysfakcję.

W piątek 4 czerwca 2021 roku odbyły się przedostatnie – dziewiąte zajęcia graficzne dla grupy wiekowej 15-18 lat. Tym razem prowadząca opowiadała o typach plików i ich zastosowaniach, o różnicach w przestrzeni kolorystycznej pomiędzy RGB a CMYK, a także o spadzie drukarskim.

Kolejnym etapem było tworzenie własnego logo, wycinanie z niego tła oraz odwracanie koloru. Na każdym etapie tworzenia logo trzeba było nakładać go na stworzone grafiki, żeby dokładnie zobaczyć jak prezentuje się w poszczególnych etapach pracy.

W piątek 28 maja 2021 roku odbyły się ósme warsztaty projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych dla grupy wiekowej 15-18 lat. Tym razem spotkanie rozpoczęło się od części praktycznej. Uczestniczki przedstawiły prezentacje, tworzyły plakaty wydarzeń tematycznych i udostępniały je w obrębie grupy.

Następnie przyszedł czas na część teoretyczną. Prowadząca zaznajomiła wszystkich z zasadami tworzenia postów do mediów społecznościowych. Grupa uczyła się tworzyć krótkie wstawki na Facebooka. Uczestniczki wykazały się pomysłowością i wykorzystywały wcześniej zdobytą wiedzę.

Kolejnym etapem zajęć było poznanie programu do usuwania tła z fotografii i tworzenie kartek okolicznościowych z wykorzystaniem uzyskanych umiejętności. Po wykonaniu kilku ćwiczeń wszyscy zaznajomili się jeszcze z innym programem do obróbki zdjęć.

Dzięki wielu różnym programom i aplikacjom każdy może swobodnie wybierać ten, który najbardziej mu odpowiada lub dobierać je do zastanej sytuacji (obojętnie, czy ma do dyspozycji telefon, laptop czy komputer).

W piątek 21 maja 2021 roku odbyły się kolejne, siódme warsztaty projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Tym razem grupa dowiedziała się, na jakich zasadach powinno się tworzyć prezentacje multimedialne.

Nie jest to łatwe zdanie, ale poznając i stosując określone techniki, każdy jest w stanie stworzyć prezentację na bardzo dobrym poziomie. Taką, która nie tylko przekaże wiedzę, ale i zainteresuje słuchaczy. Sprawi, że przedstawiany temat pozostanie w pamięci na dłużej.
Po części teoretycznej nadszedł czas na tworzenie własnych prezentacji. Na zakończenie spotkania uczestnicy poznali jeszcze kilka zabawnych programów i aplikacji, które można wykorzystać w czasie wolnym.

W piątek 14 maja 2021 roku odbyły się szóste warsztaty pt. Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Tym razem prowadząca przygotowała prezentację dotyczącą czterech podstawowych zasad projektowania graficznego, które pojawiają się w dobrze zaprojektowanych pracach.

Omówiła: kontrast, powtarzanie, wyrównanie i odległość. Po zagadnieniach teoretycznych grupa poznała zasady tworzenia koła fortuny. Każdy uczestnik miał możliwość popracowania i przedstawienia swojego dzieła. W kolejnej części wszyscy poznali programy Pictochart i Vectr – ten drugi pokazał spektrum możliwości czekających na młodego grafika. Całość projektu tworzy się bowiem od pustej kartki. Pod koniec zajęć była możliwość zaprezentowania swoich grafik reszcie grupy.

W piątek 7 maja 2021 roku odbyły się piąte warsztaty z projektowania graficznego. Tym razem prowadząca rozpoczęła tłumaczenie kolejnego ważnego etapu projektowania wizualnego, jakim jest dobór barw. Teoria koloru bywa bardzo skomplikowana, dlatego uczestniczki poznały podstawę tworzącą koło barw i sposób w jaki z niego korzystać.

Umiejętność ta jest zadziwiająco przydatna, gdy chcemy świadomie zadecydować o palecie barw w swoim projekcie. Obecnie mamy do pomocy wiele programów i aplikacji, które służą początkującym grafikom. Nic nie zastąpi jednak własnej, choćby podstawowej wiedzy w zakresie relacji między kolorami – tym jakie wrażenie możemy uzyskać dzięki odpowiedniej ekspozycji danego koloru.

Po części teoretycznej przyszła pora na wypróbowywanie możliwości poszczególnych programów i aplikacji. Dzięki nim możemy nie tylko uzyskać gotowy zestaw dowolnej ilości pasujących do siebie kolorów, ale i otrzymać mapkę kolorystyczną zdjęcia lub grafiki i na jej podstawie utworzyć spójny projekt.

30 kwietnia 2021 roku odbyły się IV warsztaty pt. „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”. Na początku uczestnicy przypomnieli sobie ważne i praktyczne umiejętności przesyłania i udostępniania dokumentów w ramach utworzonej grupy.

Kolejna część zajęć poświęcona była szeroko pojętemu projektowaniu wizualnemu. Poruszone zostały zagadnienie dotyczące układu treści oraz wyboru czcionek. Grupa poznała także jedno z internetowych narzędzi umożliwiające tworzenie darmowych projektów graficznych.

Trzecie warsztaty pt. Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych odbyły się 23 kwietnia 2021 roku. Tym razem spotkanie rozpoczęło się od wykładu dotyczącego przechowywania danych w chmurze.

Prowadząca wytłumaczyła, czym jest globalna sieć serwerów zdalnych, zaprezentowała kilka przykładów i objaśniła szczegółowo, jak przechowywać dane, zarządzać nimi i udostępniać sprawnie innym osobom. Bezpłatne miejsce w chmurze nie jest nieograniczone, więc trzeba zdawać sobie sprawę, jakie elementy będą wchodziły w skład naszego dysku danych.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z obszerną listą możliwości, jakie stoją przed współczesnym użytkownikiem sieci. Obecnie, dzięki nowym technologiom oraz rozwojowi narzędzi online nie ma konieczności, by dane zapisywane w postaci setek gigabajtów trzymane były na nośnikach: CD, DVD, dyskach zewnętrznych, pendrive’ach czy stacjach dysków komputerów i urządzeń mobilnych.

Kolejną częścią spotkania było pokazanie różnic w dostępie do bezpłatnych aplikacji graficznych, jakie występują pomiędzy aplikacją ściągniętą na telefon, a tą samą używaną na komputerze. W tym celu prowadząca udostępniła widok ze swojego telefonu (było to możliwe dzięki specjalnej aplikacji) i każdy mógł przekonać się na czym te różnice polegają i zadecydować czy chce ściągnąć aplikację na swój telefon, czy woli pracować na ograniczonych możliwościach oprogramowania. Część darmowych aplikacji przemyca w trakcie ich użytkowania wiele reklam. Dokładne poznanie ich funkcjonowania przed ściągnięciem na telefon pozwala ostrzec przyszłych użytkowników przed kliknięciem w niechcianą część działania oprogramowania.

W trakcie zajęć uczestnicy mieli za zadanie wypełnić i odesłać przeróżne materiały. Zapoznali się także z jedną z usług internetowych, która pozwala na swobodne przesyłanie większej ilości danych za pomocą internetowej przestrzeni dyskowej.

W piątek 16 kwietnia 2021 roku odbyły się kolejne warsztaty pn. Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Tym razem uczestnicy dowiedzieli się, gdzie szukać darmowych materiałów wizualnych oraz jak poruszać się w poszczególnych bankach zdjęć, ilustracji i grafik. Mieli okazję także zobaczyć przykładowe płatne strony.

Zapoznanie się z zasadami korzystania z dostępnych zasobów jest podstawową umiejętnością początkującego grafika. Prowadząca omówiła także możliwości jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek, aby każdy uczestnik warsztatów mógł bardziej precyzyjnie określać zasób interesujących go danych. Szczegółowe określenie treści wyszukiwania jest bowiem ogromną oszczędnością czasu. Gdy wiemy już co chcemy znaleźć i gdzie tego szukać – możemy zacząć zabawę z grafiką.

Kolejnym etapem spotkania było poznanie dwóch darmowych aplikacji – jednej do podstawowej obróbki zdjęć, drugiej do modyfikacji tekstu. W tym momencie rozpoczęła się praktyczna część warsztatów. Każdy miał bowiem za zadanie stworzenie kolażu i podesłanie go do prowadzącej. Podobnie było z modyfikacją tekstu. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z zadaniami znakomicie – powstały pierwsze spersonalizowane grafiki, w których można było rozpoznać indywidualne cechy ich twórców.

W sobotę 10 kwietnia 2021 roku odbyły się pierwsze warsztaty online pt. „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” dla grupy wiekowej 15-18 lat. Zajęcia miały charakter zapoznawczo-informacyjny.

Grupa miała okazję poznać trenera wspomagającego przydzielonego przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, który będzie uczestniczył we wszystkich 10 spotkaniach. Trener wspomagający stanowi wsparcie dla prowadzącej warsztaty bibliotekarki. W trakcie spotkania każdy uczestnik opowiedział trochę o sobie i o swoich doświadczeniach w temacie ogólnie pojętego projektowania i znajomości aplikacji cyfrowych. Początkowe zajęcia miały także za zadanie sprawdzenie wiedzy uczestników, dlatego też wszyscy zostali poproszeni o wypełnienie testu.

Kolejne spotkania będą się odbywać w piątki po zajęciach szkolnych. Cały cykl potrwa 31 godzin lekcyjnych i zakończony zostanie potwierdzeniem uczestnictwa.

Więcej o projekcie