Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim
  • A A A
  • W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach, w Oddziale dla dzieci, 15 czerwca 2009 roku odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiusz Niemirskim – pisarzem, dziennikarzem i satyrykiem, kontynuatorem serii książek o Panu Samochodziku.

W spotkaniu zaadresowanym do młodszych czytelników wzięli udział m.in. uczniowie ze świetlicy Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. Arkadiusz Niemirski przez prawie dwie godziny barwnie mówił o sobie, swoich zainteresowaniach i twórczości. Przybliżył m.in. postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz twórców tych postaci. – Najsłynniejszym polskim detektywem jest Pan Samochodzik. Tylko porucznik Borewicz mógłby z nim rywalizować – podkreślił pisarz. Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa, oraz jego równie kultowym wehikule – brzydkim samochodzie, pod którego maską kryje się silnik ferrari.
    Pana Samochodzika stworzył zmarły przed 15 laty Zbigniew Nienacki, a Arkadiusz Niemirski jest jednym z kontynuatorów dzieła Nienackiego. Napisał 16 powieści z serii „Pan Samochodzik i…”. Pisarz jednak trzy lata temu zrezygnował ze współpracy z wydawcą serii o Panu Samochodziku i teraz pisze własne oryginalne kryminały. W czerwcu ukaże się jego kolejna książka dla młodzieży pt. „Tajemnica Fabritiusa”.
    Arkadiusz Niemirski zwrócił uwagę młodzieży na to, co jest najważniejsze u detektywa – mianowicie „ważący 1,25 kg, najlepszy przenośny laptop”, czyli po prostu mózg. Mówił także o tym, że nasza cywilizacja zatoczyła koło i powróciła do kultury obrazkowej. Dlatego też spotkanie połączone było z pokazami slajdów. Przy ich pomocy pisarz zaprezentował uczestnikom spotkania najważniejsze wątki swoich powieści. – Za pomocą obrazu będę starał się namówić tych, którzy nie czytają do czytania książek – stwierdził.
    Na koniec Arkadiusz Niemirski zachęcił do zaglądania na swoją stronę http://www.niemirski.com, na której znajduje się m.in. blog pisarza.