Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik

Pisarka Sylwia Chutnik gościć będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach w środę 24 kwietnia 2019 roku. Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 17.00 w Czytelni. Będzie jednym z elementów trwającej w tym czasie w MBP akcji Dwa tygodnie z książką.

Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie LekTURa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe w Chojnicach. Więcej o akcji Dwa tygodnie z książką.

Sylwia Chutnik jest doktorem nauk humanistycznych i kulturoznawczynią, absolwentką Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pisarką, publicystką, działaczką społeczną i promotorką czytelnictwa. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie w TVP Kultura, a obecnie współprowadzi program „Barłóg literacki”.

Zadebiutowała w 2008 roku książką „Kieszonkowy atlas kobiet” (2008). Kolejne jej powieści to: „Dzidzia”, „Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza”. Jest autorką książki historycznej „Warszawa Kobiet”, bajek dla dzieci „Nieśmiałek” i „Dino Bambino”. Wydała zbiór felietonów „Mama ma zawsze rację”, opowiadań „Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” i „W krainie czarów” oraz zbiór rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych.

Sylwia Chutnik jest Laureatką Paszportów Polityki 2008 (literatura), trzykrotnie nominowana była do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane m.in. w Niemczech, Rosji, Czechach i Ameryce Północnej. Jest twórczynią sztuk teatralnych. Laureatka m.in. konkursu „Dama Warszawy 2007” i „Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy”. Jej „Kieszonkowy atlas kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki w 2009 roku. W 2018 roku dostała nagrodę miasta stołecznego Warszawa za działalność literacką i społeczną.

(Fot. Marcin Łobaczewski)