Spotkanie autorskie z Tomaszem Fopke
  • A A A
  • 15 października 2008 roku w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Fopke zatytułowane „Między biegunami współczesnej poezji i muzyki kaszubskiej”.

Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna wraz z chojnickim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w ramach Dni Kultury Pomorskiej. Odbyło się ono w małym gronie, ale dzięki temu miało niepowtarzalną atmosferę. – Przykro mi, że tak niewielu z nas przyszło na tak ciekawe spotkanie – przyznała prowadząca wieczór Janina Kosiedowska, prezes chojnickiego oddziału ZK-P.

Tomasz Fopke – poeta, kompozytor i dyrygent, zaprezentował swój dorobek literacki pisany wyłącznie w języku kaszubskim. Odczytał m.in. najnowszy felieton, utwory poetyckie z tomiku poezji „Esemesë do Pana Bòga” oraz dowcipy ze zbiorku „Szpòrtë swójsczé ë kùpczé òd Tòmka Fòpczi”. Zaprezentował także dwa zbiorki erotyków „Szlachama kùsków” i „Szlachama wzdichnieniów”. Spotkanie autor przeplatał muzyką, śpiewając skomponowane przez siebie utwory muzyczne. Wykonał m.in. fragment „Pierszô Kaszёbskô Pasji”. Udało mu się zachęcić do śpiewu uczestników spotkania, którzy słuchali z ogromnym zainteresowaniem. Padały też pytania do autora.
    Tomasz Fopke posługuje się językiem kaszubskim na co dzień. Jak mówił, tylko w tym języku rozmawia z żoną i dziećmi. Także podczas spotkania mówił to kaszubsku, to po polsku. Pokreślił, że chce przyczynić się do rozwoju kultury kaszubskiej i języka kaszubskiego. – Zachęcam, żeby czytać literaturę po kaszubsku – stwierdził.

Spotkanie autorskie w czytelni połączone zostało z promocją wydawnictwa REGION, które m.in. wydaje utwory Tomasza Fopki. Tytuły regionalne tego wydawnictwa zaprezentował Jarosław Ellwart. Czynna była też wystawa zatytułowana „Muzyka i poezja Kaszub”, prezentująca księgozbiór działu regionalnego przy czytelni.