Spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim
  • A A A
  • 21 maja 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach gościł pisarz książek dla dzieci, autor scenariuszy i słuchowisk radiowych Tomasz Trojanowski. Było to kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Czytelmania”, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz chojnicką miejską bibliotekę.

W spotkaniu autorskim, które odbyło się w Oddziale dla dzieci, uczestniczyło ok. 40 dzieci, tym uczniowie klas 6b, 6c i 4a Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach. I chociaż spotkanie rozpoczęło się z opóźnieniem, dzieci cierpliwie czekały na autora i potem z zainteresowaniem słuchały. Niestety, nie wszystkie mogły zostać do końca.

Tomasz Trojanowski niewiele opowiadał o bohaterach swoich książek, a zasypał uczniów pytaniami, skłaniając ich do zastanowienia się nad tym, dlaczego czytamy książki. A gdy padła odpowiedź, że książki uruchamiają wyobraźnię, dopytywał, do czego wyobraźnia jest potrzebna. Pisarz podkreślił, że właśnie czytanie rozwija wyobraźnię, w przeciwieństwie do np. gier komputerowych, które wyobraźni pozbawiają. Czytanie książek wywołuje też emocje. Później pisarz odpowiadał na pytania młodych czytelników, zainteresowanych m.in. tym, ile książek napisał, ile czasu zajmuje mu napisanie jednej książki i czy planuje napisanie czegoś w stylu przygód Harrego Pottera.

Tomasz Trojanowski ukończył studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego debiutancka książka „Kocie historie” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jest autorem scenariuszy, słuchowisk radiowych, opowiadań dla dzieci, felietonów, realizatorem programów telewizyjnych. W Teatrze Polskiego Radia zrealizowanych zostało około trzydziestu słuchowisk jego autorstwa – w 1996 roku słuchowisko „Na ratunek” reprezentowało Polskę na międzynarodowym konkursie słuchowisk radiowych EBU w Bratysławie. Współpracował z miesięcznikiem dla dzieci „Świerszczyk” oraz dla dorosłych „Świat kobiety”. Był współautorem wielu programów, które ukazywały się w większości stacji telewizyjnych – „Letnie Cafe Polsat”, „Tam gdzie gra staw”, „Dyngusowe psoty”, „Cztery pory roku”, „Gdzie jest Mikołaj”, „Dzień dziecka w TV Polonia”, „Małolaty”, „Polskie ABC”, „Redakcja”, „Pamiętnik małolaty”, „Hity satelity”, „Mini Playback Show”, „Super Playback Show”, „To było grane”, „Zostań gwiazdą”, „Zwariowana forsa”, „Kasa Briana”, „”Kręć z nami”, „Fryderyk 98”. (Oprac. na podstawie http://wbpg.org.pl .)