Spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się w klubie „Filomata”

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w innym niż zazwyczaj miejscu, bo w klubie „Filomata” Zespołu Szkół przy Nowym Mieście. Jego tematem był kryminał Piotra Schmandta pt. „Gdański depozyt”.

Członkinie DKK do Zespołu Szkół zostały zaproszone przez dwie klubowiczki, które na co dzień pracują w tej szkole. Przygotowały one poczęstunek w „Filomacie”, a także oprowadziły po budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Jak się okazało, większość pań należących do DKK ukończyła właśnie tę szkołę. Absolwentki mogły więc powspominać swoje licealne czasy, zobaczyć, co się w obiekcie zmieniło, a co wygląda tak jak przed laty. Panie przeszły się po szkolnych korytarzach i salach lekcyjnych. Obejrzały aulę i nową halę sportową, w której eksponowany jest fragment zabytkowych murów miejskich.

Następnie klubowiczki zatrzymały się na dłużej w klubie „Filomata”, gdzie przy herbacie i ciasteczkach rozmawiały o przeczytanej powieści Piotra Schmandta. „Gdański depozyt” nie przypadł czytelniczkom do gustu. Nie okazał się tak pasjonującym kryminałem, jak tego oczekiwały. Dyskutujące narzekały na nadmiar bohaterów w powieści, z których niektórzy nie odgrywali istotnej roli w akcji. Ich zdaniem szczególnie kobiece postacie były niedopracowane. Uznały, że pisarz miał ciekawy pomysł na kryminał, ale nie udało mu się go zrealizować. A jedyne, co w książce się broni, to klimat przedwojennego Gdańska, ciekawe opisy architektury i wielokulturowości ówczesnego miasta oraz jego sytuacji politycznej. – Mogła to być całkiem fajna intryga, ale nie do końca wyszła – stwierdziła jedna z rozmówczyń. Inna uznała, że powieść napisana została na niskim poziomie i skojarzyła jej się z… „Kajtkowymi przygodami”. Były jednak także głosy broniące powieści, że akcja wprawdzie nie jest zbyt skomplikowana, ale dość ciekawa i książkę można traktować jako lekką lekturę. Jedna z pań zauważyła nawet, że dla niej sam wątek kryminalny nie jest tak istotny, gdyż jest tylko pretekstem do pokazania atmosfery Gdańska tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Na koniec panie ustaliły, że kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbędzie się w piątek 12 lutego 2016 roku, a jego tematem będą książki pisarki i tłumaczki Magdaleny Tulli. Autorka bowiem 9 marca gościć będzie w chojnickiej bibliotece na spotkaniu z czytelnikami.