Spotkanie DKK dla młodzieży online

W piątek 15 maja 2020 roku o godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie online młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie było przewidziane wstępnie na 40 minunt, ale bardzo szybko okazało się, że czas ten jest niewystarczający i na dyskusji spędzono nie 40, a 80 minut. Omawianą książką była „Dziewczynka z atramentu i gwiazd” Kiran Millwood Hargrave.

Isabella, trzynastoletnia bohaterka książki postawiona została przed niezwykle trudnym zadaniem – musi uratować swoją przyjaciółkę Lupe, a przy okazji całą rodzinną wyspę wraz z jej mieszkańcami. Tekst przesycony jest szybkimi zwrotami akcji, bardzo nieprzewidzianymi zmianami miejsc, a także zawrotnymi ewaluacjami w zachowaniach bohaterów. To, co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się przepisem na idealną powieść, okazało się jednak poprzeczką, której autorka (według klubowiczek) nie dała rady przeskoczyć.

Książkę czytało się szybko i sprawnie, ale wiele wątków zostało niedopracowanych. Już sama postać głównej bohaterki wzbudzała mieszane uczucia. Zbyt słabo opisana, nie zapada w ogóle w pamięć. Więcej dowiadujemy się o zachowaniu i zwyczajach zwierzątka Is – jej kurze o wdzięcznym imieniu Pani La niż o niej samej. Autorka budując napięcie, dawała nadzieję na spektakularne rozwiązania, a zamiast tego okazywało się, że bardzo płytko przechodziła do następnej sceny, pozostawiając w czytelniku niedosyt i banalne rozwiązania. Klubowiczki miały także mieszane uczucia co do samego przeznaczenia czytelniczego. Z jednej strony trzynastoletnia bohaterka i magia występująca na każdym kroku, a z drugiej zbyt dojrzała jak na swój wiek Isabella, a więc mało wiarygodna i śmierć wokół. Chwilowo dziecięca a za chwilę okrutna.

Książka zdecydowanie łamiąca schematy i niebanalna. Ma zadatki na wspaniałą, ale tylko fragmentarycznie. Czy warto było ją przeczytać? Nie był to czas stracony, ale w wieloletnim doświadczeniu czytelniczym klubowiczki miały okazję czytać lepsze utwory. Skąd tak wielka krytyka? Po zamknięciu biblioteki 12 marca było to pierwsze spotkanie młodzieżowego klubu DKK. Wszyscy mieli więc dużo czasu na dokładną analizę tekstu. Jaka książka będzie następna? Tego jeszcze nie wiemy. Klubowicze czekają na dostawę nowości, które dzięki koordynatorowi Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, niebawem mają dotrzeć do Chojnic. Jest bardzo prawdopodobne, że kolejne spotkanie klubu także odbędzie się online.

Brakuje nam spotkań w samej bibliotece, ale lepiej jest porozmawiać online niż wcale. Na bibliotecznych spotkaniach zawsze obecna jest herbata, a przyzwyczajenie zrobiło swoje. Większość osób przed ekrany komputerów, laptopów lub telefonów stawiła się z własnym kubeczkiem. Kochani klubowicze dziękujemy za wasz czas, za to, że nasz klub może istnieć mimo ograniczeń związanych z pandemią.