Spotkanie z Barbarą Kosmowską w oddziale dla dzieci

Barbara Kosmowska przyjechała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w piątek 11 września 2009, w ramach akcji „Z książką na walizkach”. W oddziale dla dzieci spotkała się z grupą 22 uczniów z klasy II Gimnazjum nr 2 w Chojnicach, z którymi rozmawiała o książkach.

Barbara Kosmowska najpierw opowiedziała gimnazjalistom o sobie – o tym, że pochodzi z Bytowa i wie, co to znaczy mieszkać w małej miejscowości i o tym, że nadal czuje się związana z tym terenem. Mówiła też o swojej rodzinie i o przygodzie z książką. Jak stwierdziła, zadebiutowała późno, w wieku 40 lat, pisząc na konkurs powieść dla dorosłych „Teren prywatny”. – W Polsce debiutuje się coraz szybciej. Macie coraz mniej czasu, żeby zadebiutować – mówiła. Przybliżyła treść swoich powieści dla młodzieży – „Buby”, „Puszki” i „Pozłacanej rybki”. Zachęcała do zadawania pytań. – Nigdy nie ma głupich pytań, ale bywają głupie odpowiedzi. To kto jest w gorszej sytuacji? – żartowała. Zasłuchani gimnazjaliści początkowo byli onieśmieleni, potem jednak pojawiły się pytania: co robiła, zanim napisała pierwszą powieść?; jak długo pisze się powieść?; czy pisanie jest opłacalne?; czy woli pisać dla młodzieży, czy dla dorosłych?. Pisarka przyznała, że przedtem pisała więcej powieści dla dorosłych, ale ostatnio częściej wybiera tematy młodzieżowe, chociaż są dla niej trudniejszym zadaniem.
Na koniec spotkania Barbara Kosmowska podpisywała swoje książki będące w księgozbiorze oddziału dla dzieci oraz składała autografy gimnazjalistom.