Spotkanie z bratem ks. Józefa Tischnera – Kazimierzem

„Mój brat Józef” – tak zatytułowane było spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem filozofa ks. Józefa Tischnera. Odbyło się ono w Czytelni MBP w czwartek 10 października 2019 roku w ramach Chojnickich Dni Tischnerowskich.

Gościa przywitał w imieniu organizatorów Dni Tischnerowskich Przemysław Zientkowski, który zachęcał zebranych do udziału w kolejnych wydarzeniach. Zwrócił także uwagę na to, jak podobny jest on do brata, od którego jest młodszy o 15 lat.

Kazimierz Tischner podkreślił na wstępie, że z gór dojechał do nas, na Kaszuby, na to spotkanie. Następnie opowiadał zebranym o rodzicach i o pierwszych wspomnieniach związanych z Józiem, jak nazywał ks. Józefa. Różnica wieku w dzieciństwie i młodości była odczuwalna, pamięta więc, jak brat brał go na ręce jako kilkulatka i w nocy pokazywał mu gwiazdy. Brat zawsze był dla niego jak ojciec. Dbał o jego wykształcenie i maniery, zachęcał do poznawania gwary i tradycji góralskich.

Kazimierz Tischner ciepło i żartobliwie opowiadał o wydarzeniach z życia ks. Józefa. Zwracał uwagę na jego podejście do życia, filozofię i związek z kulturą góralską. Mówił o tym, że starał się pomagać innym. – On potrafił z każdym rozmawiać – podkreślił. Zacytował m.in. słowa ks. Tischnera, że najpierw jest człowiekiem, potem filozofem, a dopiero potem księdzem. Kilkakrotnie zaakcentował, że łączyła ich silna więź rodzinna. Wspominał też o ciężkich życiowych sytuacjach, z którymi filozof musiał się zmierzyć, w tym o problemach z władzą w czasach stalinowskich i o cierpieniu podczas choroby nowotworowej. Podkreślił, że dla niego i dla wielu osób Józef Tischner nigdy nie odszedł, że na cmentarzu jest tylko jego ciało. Wspomniał także o Stowarzyszeniu Drogami Tischnera, którego jest prezesem.

W trakcie spotkania zebrani zobaczyli archiwalny program telewizyjny, w którym z ks. Józefem Tischnerem rozmawiała dziennikarka Alicja Resich-Modlińska. Mogli także obejrzeć i kupić książki filozofa, na których Kazimierz Tischner wpisywał się na pamiątkę. – Bądźcie sobą, róbcie wszystko należycie, nie zakładajcie maski – mówił na zakończenie gość. – Bądźcie wolni, wspaniałomyślni i prawdziwi – podkreślił.

W ramach Chojnickich Dni Tischnerowskich odbędzie się jeszcze we wtorek 15 października o godz. 12.30 w Chojnickim Centrum Kultury spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią „Myślenie wokół Tischnera”. Program Dni.