Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Gortatem

W ramach „Czytelmanii”, zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach, 19 listopada 2008 roku z chojnicką młodzieżą spotkał się Grzegorz Gortat – tłumacz literatury angielskiej, autor powieści dla młodzieży i dorosłych.

Było to spotkanie z cyklu „Wokół Książki. Spotkania autorskie z Grzegorzem Gortatem”. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach z pisarzem spotkali się uczniowie klasy 1a Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich oraz kl. 3f Gimnazjum nr 1, razem ok. 50 osób. Gościa powitała dyrektor biblioteki Anna Lipińska.

Grzegorz Gortat przedstawił młodzieży tematykę swoich sześciu powieści, w interesujący sposób opowiadając o ich fabule i głównych bohaterach. Pierwszą powieść „Cel”, będącą thrillerem politycznym, napisał pod pseudonimem Michael G. Togarth. Jak mówił, taka była formuła serii, że autorami powieści byli tylko pisarze amerykańscy, musiał więc przybrać pseudonim. Kolejne były powieści fanstasy „Świt Kambriddów” i „Cień Kwapry”. Następna była książka „Patron”, w której autor posłużył się formułą „powieści w powieści”. – „Patron” kosztował mnie dużo pracy pod kątem przygotowania historycznego. To jest książka w książce – mówił Grzegorz Gortat.
Powieścią zaadresowaną do młodzieży jest „Do pierwszej krwi”, poruszająca problem dresiarzy i inności. – Mamy obowiązek szanować każdego, włącznie z osobami, których nie znosimy – podkreślił autor. Najnowsza powieść Gortata to „Słowik moskiewski”, którego akcja toczy się w komunistycznej Polsce, a głównym bohaterem jest amerykański detektyw przyjeżdżający do Polski pod przykrywką dziennikarza polonijnej prasy. Autentycznymi osobami występującymi w powieści są premier Józef Cyrankiewicz i aktorka Nina Andrycz.

Grzegorz Gortat odpowiadał na pytania młodzieży, zachęcał do lektury swoich powieści i do zaglądania na jego stronę www.grzegorzgortat.pl. Pisarz podpisywał też swoje książki.