Zakończyły się warsztaty ilustratorskie dla dzieci

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w środę 27 marca 2019 odbyły się czwarte, ostatnie warsztaty ilustratorskie dla pierwszej grupy dzieci. Prowadziła je ilustratorka Martyna Jażdżejewska, a organizatorem był Urząd Miejski w Chojnicach wraz z Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.

Ostatnie zajęcia były typowo warsztatowe. Młodzi uczestnicy dokańczali i dopracowywali wymyślone wcześniej komiksy. Każdy wykorzystywał zdobytą w czasie całych warsztatów wiedzę na temat rysowania postaci, jej ruchu, kadrów czy cieniowania. Każdy też mógł zadawać prowadzącej pytania, aby dowiedzieć się więcej na interesujący go temat związany z ilustracją. Na zakończenie cyklu dzieci otrzymały certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz drobne upominki od firmy Milan, której produkty są ulubionymi przyborami pani Martyny w trakcie tworzenia jej dzieł.

Na ostatnim spotkaniu specjalne nagrody otrzymali także uczestnicy, którzy podczas poprzednich zajęć wygrali w minikonkursach ogłoszonych przez prowadzącą. Za pierwsze miejsce uczestniczki (bo było to trzy dziewczynki) otrzymały swoje portrety wykonane przez ilustratorkę. Kolejne nagrodzone osoby otrzymały kredki i ołówki.

Komiksy, które powstały podczas warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie, która czynna będzie w trakcie obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na korytarzu biblioteki.

Kolejne spotkanie z ilustratorką Martyną Jażdżejewską odbyło się w środę 20 marca 2019 roku w Oddziale dla dzieci. Tym razem grupa dowiedziała się kim jest concept artist, czyli ktoś kto wymyśla postaci i czym jest concept art, czyli forma ilustracji, w której głównym celem jest wyrażenie własnej prezentacji projektu, idei, nastroju używane m.in. w komiksach.

Twórca postaci musi zastanowić się, kim będzie jego postać, jaką będzie miała płeć, rasę, jej cechy charakteru, wyglądu, pomyśleć nad atrybutami, a nawet pupilem. Cechy charakteru kształtują wygląd postaci – szczególnie w kreskówkach, jak podkreśliła prowadząca. Uczestnicy dowiedzieli się jak rysować przód, profil i tył wymyślonej przez siebie postaci. Jakie kruczki rysownicze można użyć, żeby bohater wyglądał bardziej realnie. Jednymi z pytań uczestników były, jak z profilu narysować oczy, albo jak rysujemy włosy postaci, którą przedstawiamy tyłem?

Kolejnym ważnym zagadnieniem dla przyszłego twórcy komiksu było tzw. storyboard – rozpisanie historii w kadrach. Pani Martyna opowiedziała i narysowała rodzaje kadrów, różnorodność używanych dymków. Zaznaczyła, jak ważna w komiksie jest typografia i wielkość użytych liter. Co musimy zrobić, żeby pokazać ruch w kadrze i jak wykonać cieniowanie oraz czym jest gradient.

Po tak wielkiej ilości przyswojonego materiału dzieci przystąpiły do wymyślania swoich bohaterów. Musieli oni narysować je z przodu, profilu i tyłem z wykorzystaniem nowo poznanej wiedzy. Koncepcja bohatera – ustalenie jego cech wyglądu, charakteru, atrybutów było zadaniem konkursowym. Jurorkami w tym minikonkursie były pani Martyna oraz bibliotekarka Wioletta Karpiak. Panie wybrały jedną pracę na miejsce pierwsze oraz dwie, które zajęły ex aequo drugie miejsce. W konkursach ogłaszanych przez prowadzącą warto się postarać, ponieważ nagrodą są portrety zwycięzców narysowane własnoręcznie przez ilustratorkę oraz nagrody dodatkowe.

Kto szybko wykonał zadanie, mógł pomyśleć nad wstępnym tworzeniem komiksu ze swoim wymyślonym bohaterem. Jego dopracowanie i wykończenie nastąpi na kolejnych, ostatnich warsztatach ilustratorskich.

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci trwa cykl warsztatów ilustratorskich organizowanych przez Urząd Miejski w Chojnicach i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Zajęcia prowadzi ilustratorka Martyna Jażdżejewska (Tuha).

Podczas drugiego spotkania, w środowe popołudnie 13.03.2019 r., uczestnicy zapoznani zostali z technikami rysowania mimiki twarzy. Pani Martyna Jażdżejewska wyjaśniła, jak wyznaczyć linię twarzy i co trzeba zrobić, żeby była ona dobrze narysowana. Dzieci dowiedziały się, że największy wpływ na ukazywanie emocji mają usta oraz brwi i właśnie na ich rysowanie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Każdy otrzymał kserówki z różnymi owalami twarzy i miał możliwość wypróbowania świeżo zapoznanej wiedzy, żeby do twarzy dorysować emocje.

Kolejnym etapem zajęć było losowanie bohatera, jego jednej cechy oraz atrybutu, który go będzie charakteryzował. Zadania były naprawdę niełatwe, a czasem śmieszne – zdecydowanie nieoczywiste. Było to zadanie na konkurs, więc każdy bardzo się starał. Po wykonaniu prac uczestnicy z panią prowadzącą i bibliotekarką mieli możliwość oddania jednego swojego głosu na najładniejszą według nich pracę. Nie można było oddawać głosów na siebie samego. Zwyciężyły dwie prace, które uzyskały tę samą liczbę głosów. Wygrania nagrodzenie zostaną za tydzień. Nagroda będzie portret zwycięzcy wykonany przez panią Martynę i jedna z jej ulubionych materiałów plastycznych. Konkursów podczas warsztatów będzie więcej, więc na każdych zajęciach trzeba się będzie postarać.

Na zakończenie tego spotkania wszyscy otrzymali kartkę z kwadracikami, na których były opisane różne emocje. Tym razem już samemu trzeba było narysować twarz i doprawić do niej odpowiednią emocję, jak: złość, radość, smutek, foch, itp. Kto nie zdążył wykonać tego w trakcie warsztatów, ma za zadanie dokończyć pracę w domu i przynieść na kolejne zajęcia.

Prace, które powstały podczas warsztatów ilustratorskich są eksponowane na korytarzu prowadzącym do oddziału dla dzieci.

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w środę 6 marca 2019 roku rozpoczął się cykl warsztatów ilustratorskich organizowanych przez Urząd Miejski w Chojnicach i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.

Uczestników, którzy zapisali się na zajęcia, oraz prowadzącą Martynę Jażdżejewską (Tuha) przywitali przedstawiciele organizatorów: bibliotekarka Wioletta Karpiak, dyrektor MBP Anna Lipińska i Przemysław Zientkowski z chojnickiego Urzędu Miejskiego. – Warsztaty są pokłosiem książki Grzegorza Szlangi, do której pani Martyna wykonała ilustracje. Gdy je zobaczyłem, wpadłem na pomysł zorganizowania tych właśnie zajęć – mówił Przemysław Zientkowski. Podkreślił, że spotkania odbywają się w ramach projektu „Chojnice – Samorząd Przyjazny Dzieciom”. Następnie głos zabrała prowadząca warsztaty. Najpierw opowiedziała kilka słów o sobie i swojej pasji, którą realizuje od 15 lat, natomiast od 6 lat rysowanie stało się także jej pracą. – Mam nadzieję, że trochę Was zarażę tą pasją – powiedziała Martyna Jażdżejewska, a następnie pokazała ilustracje, które sama wykonała.

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali podstawy ilustracji, a w szczególności dowiedzieli się więcej o szkicowaniu postaci przy wykorzystaniu prostych kształtów. Prowadząca pokazała, w jaki sposób malując koło, kwadrat czy trójkąt, możne powstać postać. – Dzięki kształtom można stworzyć szkic, który potem trzeba będzie wykończyć – mówiła Martyna. Narysowała dwie postaci – siebie i ludzika, którego przyniosła. Następnie każdy miał naszkicować prowadzącą. Ilustratorka wielokrotnie podkreślała, że szkic może być niechlujny, gdyż dopiero wykańczając rysunek, mocniej podkreślamy ostateczne linie. Dodała również, że warto mieć przy sobie szkicownik, w którym ćwiczy się swoją kreskę, by nabrać wprawy. – Warto szkicować najprostsze rzeczy po kilka razy – podsumowała.

Na następnych zajęciach dzieci, wykorzystując wiedzę zdobytą w czasie pierwszego spotkania, będą tworzyć komiks.