Szkolenie w Warszawie

Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zorganizowały w dniach 14-15 maja 2010 roku wyjazd szkoleniowy do Warszawy dla bibliotekarzy bibliotek publicznych i szkolnych. Termin wyjazdu wpisał się w obchody Tygodnia Bibliotek, a głównym celem było poznanie metod pracy bibliotekarzy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i sposobów udostępniania zbiorów w tej nowocześnie urządzonej placówce.

Po Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oprowadzała pani Danuta Daniluk, która przybliżyła historię zbiorów oraz ideę powstania nowego budynku i elementów łączących tradycję z nowoczesnością. Najbardziej interesujące były nowoczesne urządzenia techniczne, pozwalające udostępniać zbiory osobom niepełnosprawnym, np. komputer z myszką dla osób pozbawionych kończyn oraz czytniki dla osób niedowidzących i kabiny książki mówionej dla niewidomych.

Ponadto uczestnicy wyjazdu zwiedzili w Warszawie Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina, w związku z obchodzonym Rokiem Chopinowskim. Wybrali się także do Teatru Muzycznego Roma na musical „Upiór w Operze”.