Tadeusz Kościuszko – nie tylko Polski bohater
  • A A A
  • 15 października 2017 roku mija 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, inżyniera, polskiego i amerykańskiego generała, dowódcy wojsk polskich oraz uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Dla uczczenia pamięci polskiego naczelnika sił zbrojnych w XVIII wieku w Czytelni MBP w październiku i listopadzie można oglądać wystawę pod nazwą „Tadeusz Kościuszko: Tylko wierność ludziom czyni z nas człowieka”. Ekspozycja składa się z dwóch części. Jedna jest poświęcona biografii Tadeusza Kościuszki oraz jego wizerunkowi w sztuce i literaturze. Druga zaś przedstawia historię insurekcji kościuszkowskiej, w tym pierwszej, a zarazem najsłynniejszej bitwy pod Racławicami.

Tadeusz Kościuszko jest postacią znaną nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Napoleon Bonaparte nazwał go „bohaterem północy”, a Thomas Jefferson stwierdził, że jest: „najczystszym synem wolności jakiego poznałem […] i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych”. Generałowi Kościuszce poświęconych jest mnóstwo wierszy, na jego cześć powstają pomniki na całym świecie, nawet najwyższy szczyt Australii nazwany został przez Edmunda Strzeleckiego Górą Kościuszki.

W gablotach zobaczyć można także mapki przedstawiające zasięg insurekcji kościuszkowskiej oraz plansze, na których znajdują się fragmenty Panoramy Racławickiej. Na wystawie prezentowane są zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, m.in. książki i wycinki z prasy.

Dodatkowo ekspozycja wzbogacona została medalami związanymi z Tadeuszem Kościuszką, udostępnionymi przez chojnickiego kolekcjonera Bogdana Kuffla.