Taniec głównym tematem czternastego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”

W czwartek 28 stycznia 2016 roku miała miejsce promocja kolejnego, czternastego już numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Ty razem odbyła się ona w auli Zespołu Szkół przy Nowym Mieście.

Wszystkich zebranych przywitali przedstawiciele kolegium redakcyjnego dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski. – Tradycyjnie w tym składzie witamy się z państwem na promocji kolejnego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Tradycyjnie w tym samym składzie, jednak w innym niż dotychczas miejscu – powiedziała Anna Lipińska. Dodała także, że obydwoje są absolwentami Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, w którego pomieszczeniach prezentowany był najnowszy „Kwartalnik”. – Uzmysłowiłem sobie, że jestem absolwentem równo sprzed 30 lat – stwierdził Kazimierz Jaruszewski.

Po przywitaniu przyszedł czas na przedstawienie zawartości czternastego numeru. Tego, również tradycyjnie, dokonał redaktor naczelny czasopisma. W skrócie omówił poszczególne artykuły. Jak podkreślił tym razem tematem przewodnim są „Roztańczone Chojnice”. Dlatego też zebrani mieli okazję zobaczyć pokaz umiejętności młodych tancerzy Akademii Tańca Piętro Wyżej, której poświęcony jest jeden z tekstów. Zatańczyli finaliści mistrzostw województwa Olivia Kwapisz i Dominik Czapiewski. Przez kilka minut czytelnicy „Kwartalnika” mogli podziwiać pokaz taneczny w wykonaniu ośmiolatków, którzy zatańczyli: walca angielskiego, sambę, cha-chę i jive’a. Po występie głos zabrał dyrektor akademii Jacek Czapiewski, który w skrócie opowiedział jak zaczęła się jego przygoda z tańcem i jak powstała szkoła. – Akademia mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 1a i tam możecie państwo do mnie zapukać – mówił Czapiewski i zachęcił wszystkich do nauki tańca towarzyskiego.

Następnie głos zabrali inni autorzy i bohaterzy tekstów. Wśród nich była Emilia Kalitta, która opowiedziała o swojej nowej książce o współpracy Chojnic z miastami partnerskimi, wydanej w ramach konkursu na najlepszą pracę magisterską, doktorską i licencjacką o Chojnicach. – Cieszę się, że moja praca magisterska została wydana w formie książki. Mam nadzieję, że będzie się ją państwu miło czytało, tak samo jak mi miło się ją pisało – powiedziała. Na temat swoich dwóch tekstów wypowiedział się Przemysław Zientkowski, który napisał o księdzu dr. Edmundzie Chrzanowskim, 93-letnim chojniczaninie pełniącym przez 71 lat posługę kapłańską poza rodzinnym miastem, a obecnie mieszkającym w chojnickim Domu Kapłana Seniora. Drugi tekst autorstwa Zientkowskiego poświęcony jest Jackowi Knopkowi, który otrzymał niedawno tytuł profesora zwyczajnego.

W dalszej części spotkania o Stowarzyszeniu „Dworek Polski” opowiedziała jego prezes Anna Maria Piekarska. Przedstawiciele tej organizacji pojawili się na promocji w strojach szlacheckich. – Artykuł poświęconym naszemu stowarzyszeniu zaczyna się od cytatu z „Pana Tadeusza”, gdyż na kartach tej książki pojawia się najbardziej znany polski dworek – mówiła Piekarska. Dodała także, że zostało ono założone, by nie zginęła wśród nas tradycja dworku. Podsumowując, zaprosiła wszystkich na imprezy organizowane w tym roku przez Dworek.
O nietypowej akcji chojnickich licealistów, o której też można przeczytać w „Kwartalniku” opowiedziała Agata Schulz, która wraz ze swoją klasą IIa ze „starego” ogólniaka przygotowała grę miejską. Została ona zorganizowana w ramach projektu Fundacji Forum Dialogu, pod opieką Olgierda Buchwalda. Jej tematyką była historia życia Georga Tuchlera, mieszkańca Chojnic pochodzenia żydowskiego o niezwykłej biografii. – O grze, jej punktach i zadaniach do wykonania możecie państwo przeczytać w „Kwartalniku”, do czego bardzo zachęcam – dodała.
Prezes chojnickiego ZKP Janina Kosiedowska mówiła o Dniach Kultury Kaszubsko-Pomorskiej i ich przebiegu. Przy okazji podziękowała także wszystkim, którzy wspomagają Zrzeszenie w organizacji tej imprezy w Chojnicach. Na koniec głos zabrali Tomasz Cisewski, którego artykuł, o jakże popularnym w Chojnicach, rodzie Orlikowskich także pojawił się w „Kwartalniku”. Wypowiedział się również bohater Oficyny artystycznej – witrażysta Czesław Skajewski. – Nie wiem, co dodać, wszystko zawarte jest w artykule – powiedział artysta. Wspomniał, że aktualnie pracuje nad projektem witraża do kościoła w Kotomierzu, niedaleko Koronowa.

Podsumowując spotkanie, przedstawiciele kolegium redakcyjnego – Anna Lipińska i Kazimierz Jaruszewski – zachęcili wszystkich do przyjemnej lektury 14 numeru czasopisma. „Kwartalnik Chojnicki” już od dziś jest dostępny bezpłatnie we wszystkich działach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Spis treści czternastego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”