VI Noc w Bibliotece już za nami

W sobotę 5 października 2019 roku w całej Polce odbyła się Noc Bibliotek. Wśród 1758 placówek znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Mieszkańcy miasta mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez bibliotekarzy w ramach VI Nocy w Bibliotece pn. „Biblioteka liter”.

Czytelnicy, jak co roku mogli wziąć udział w spotkaniach, warsztatach, konkursach czy zwiedzaniu działów i magazynów. Nieodłącznym elementem Nocy są także specjalne tematyczne dekoracje, które jeszcze przez kolejne miesiące można podziwiać w budynku biblioteki. Organizatorami akcji były Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa, a dofinansowała została przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe w Chojnicach.
O tym, co działo się w poszczególnych działach poniżej.

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Arkadiusz Stasiak

Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci „nocowanie” rozpoczęło się od spotkania autorskiego z Joanną Krzyżanek – miłośniczką liter, twórczynią opowiastek i rymowanek. Na wstępie autorka opowiedziała dzieciom i ich rodzicom o sobie i swojej rodzinie. Krótko przedstawiła bohaterów stworzonych przez siebie cykli książkowych, m.in. Cecylkę Knedelek, Ignasia Ziółko, Lamelię Szczęśliwą, Emiliana Aplę (bibliotekarza), rodzinę Wafelków, kurę Adelę. Wprawnie wplatała historyjki ze swojego życia, łącząc je niekiedy z postaciami książkowymi. Opowiedziała m.in. kto w jej rodzinie nosił imię Cecylia, a także o tym jak pewnego dnia obraził się na nią listonosz, ponieważ dostawała zbyt wiele listów od czytelników. Na zakończenie spotkania autorskiego przybyli mieli także okazję zadać przygotowane przez siebie pytania. A dotyczyły one m.in. wieku, ilości napisanych książek czy sposobu w jaki powstaje książką. Dzieci ciekawiło również, którą książkę napisała jako pierwszą i czy pisze tylko dla dzieci. W dalszej kolejności odbyły się warsztaty z autorką, które pisarka rozpoczęła od przedstawienia uczestnikom kury Adeli. W kostium kury przebrał się odważny uczestnik zajęć. Razem z Adelą rozpoczęły się rozmowy w kółku, zabawa w łapanie dżdżownic i snucie bajki o muszce i duchu. Następnie autorka przedstawiła wszystkim prezentację dotyczącą kury Adeli i rozpoczęła się praca plastyczna. Każdy uczestnik warsztatów miał do wykonania kurę.

Kolejnym punktem programu Nocy w oddziale dla dzieci był wykład i warsztaty z panią Ewą Kurs pt. „Literowanie przez miganie”. Tłumaczka języka migowego opowiedziała przybyłym o trudnościach, z jakimi borykają się osoby głuche w społeczeństwie. Nie zawsze wada słuchu jest szybko zdiagnozowana i w rodzinie, w której rodzi się niesłyszące dziecko nikt nie potrafi nauczyć go alfabetu palcowego. Kiedy dziecko niesłyszące trafia do szkoły, w której uczy się języka migowego, potrafi ten język opanować w ok. 3 miesiące. Gdy z kolei rodzicom niesłyszącym rodzą się słyszące dzieci, ich pierwszym językiem jest właśnie migowy i także te dzieci mają trudności w porozumiewaniu się mową. Mowa dla słyszących dzieci niesłyszących rodziców jest więc trudna. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że w Polsce jest zaledwie 72 biegłych tłumaczy języka migowego. Jest też możliwa usługa tłumacza on-line. Po tym wprowadzeniu przyszedł czas na naukę migania. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję nauczyć się alfabetu palcowego w takim stopniu, że na zakończenie tego krótkiego kursu mógł zamigać: „mam na imię… (tu podając swoje imię)”.

Dyktando o Pióro Bibliotekarza
Znajomość polskiej ortografii i interpunkcji chętni mogli sprawdzić, biorąc udział w Dyktandzie o Pióro Bibliotekarza. Ośmioro śmiałków zmierzyło się z tekstem przygotowanym przez bibliotekarki. Nad przebiegiem Dyktanda czuwała komisja w składzie: Anna Lipińska, Alina Pelowska, Natalia Grabowska i Weronika Sadowska. Po napisaniu tekstu uczestnicy mogli udać się na zwiedzanie poszczególnych działów MBP, by poczekać na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, które nastąpiło przed zakończeniem Nocy. Nagrody wręczały przedstawicielki komisji, która wyłoniła trzech najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła Dorota Kania, drugie Karolina Knitter, a trzecie Jerzy Erdman. W nagrodę uczestnicy Dyktanda o Pióro Bibliotekarza otrzymali pamiątkowe grawerowane długopisy.

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa zamieniła się w papiernię. Instruktorka Chojnickiego Centrum Kultury Elżbieta Jakubowska przeprowadziła warsztaty pn. „Jak się robi papier czerpany”, dzięki którym uczestnicy mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Ponadto ręcznie wyczerpaną papierową kartkę zdobili samodzielnie wykonanymi farbami, brokatem i cekinami.

W korytarzu prowadzącym do działu można było obejrzeć interesujące wystawy poświęcone historii papieru w Polsce i na świecie. Dowiedzieć się, co to jest filigran oraz obejrzeć papierowe różności. Odwiedzający dział poznali różne rodzaje papieru – japoński, lakmusowy, milimetrowy czy fotograficzny. Dodatkową atrakcją była zabawa formatami, a w starym katalogu kartkowym można było odnaleźć ciekawostki o papierze.


Mediateka

Na czas tegorocznej Nocy w Bibliotece Mediateka stała się źródłem informacji o pismach i alfabetach Azji. Już w korytarzu prowadzącym do działu odwiedzających witało słowo „Dobry wieczór” zapisane pismem kilkunastu wschodnich języków. Uczestnicy Nocy mogli oglądać różnorakie wystawy, które umożliwiły im poznać krótką historię powstania, jak i podstawowe zasady posługiwania się najbardziej rozpoznawalnymi pismami azjatyckimi: chińskim, japońskim i koreańskim. Nie zabrakło również jednej z najstarszych na świecie odmian pisma, które powstało na Bliskim Wschodzie – pisma klinowego. Przykładem współczesnego pisma bliskowschodniego była gazeta w języku arabskim. Ponadto można było zaznajomić się z pismem tajskim, sumeryjskim, ugaryjskim, sojombo oraz dwunastoma alfabetami używanymi w Indiach.

Na osoby spragnione rozrywki czekały liczne gry i zabawy. Zarówno dzieci, jak i dorośli, chętnie poddawali się, często niełatwym, próbom posługiwania się pismem chińskim czy japońskim. Dla ułatwienia mogli skorzystać z licznych szablonów. Mniej odważni mogli ułożyć wybrane słówka z gotowych liter. Najmłodsi za pomocą wystruganych z drewna rylców próbowali swoich sił w piśmie klinowym na specjalnie przygotowanych tabliczkach. Na najodważniejszych czekały farba i pędzel pozwalające na ćwiczenia chińskiej kaligrafii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zabawy komputerowe. Dzięki ciekawym stronom internetowym można było m.in. potrenować naukę chińskiego połączoną z kaligrafią czy dowiedzieć się jak zapisuje się różne imiona.

Punktem kulminacyjnym programu było jednak spotkanie z Martyną Szpakowską, studentką japonistyki, która przed paroma tygodniami wróciła z dziewięciomiesięcznego pobytu w Kioto. Ubrana w tradycyjne kimono wygłosiła krótki wykład na temat pisma japońskiego, po którym chętnie odpowiadała na liczne pytania. Zgromadzone osoby interesowały się motywami wyjazdu do dalekiego kraju, tamtejszymi obyczajami, poziomem życia czy jedzeniem. Na zakończenie chętni mieli możliwość otrzymania własnych imion zapisanych pismem japońskim, czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia z gościem spotkania.

Czytelnia i Informacja Biblioteczna

W Czytelni i Informacji Bibliotecznej już na inaugurację Nocy w Bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. „Książki, książeczki ciekawe są”. Na konkurs napłynęło siedem ciekawych książeczek, które uczestnicy Nocy mogli podziwiać na wystawie znajdującej się w holu MBP na I piętrze. Jury w grupie uczniów klas I-IV pierwsze miejsce przyznało Alicji Sawickiej, a drugie Dominikowi Majowi. Natomiast w grupie uczniów klas V-VIII pierwsze miejsce otrzymała Zuzanna Szulc, drugie Jakub Kopiszka, trzecie Marta Andrejczuk, a wyróżnienia Helena Kornowska i Sebastian Maj. Dyplomy oraz nagrody, którymi były książki, wręczały dyrektor MBP Anna Lipińska i bibliotekarka działu Opracowania i Gromadzenia Zbiorów Marzena Brunka.

Drugim punktem Nocy było „Balladowe słówkobranie”, czyli występ Dariusza Gancewskiego, który nie tylko jest autorem humoresek z życia wziętych, ale także znakomicie je śpiewa i akompaniuje na gitarze. Zespół tworzyli również Adam Gancewski i Jacek Jaworski. Jak podkreślił Dariusz Gancewski, wykonują oni piosenki, których nigdzie indziej się nie usłyszy. Żartobliwe teksty i ciekawa aranżacja podobały się słuchaczom, którzy zachęcani przez muzyków, włączali się do wspólnego śpiewania.

W Czytelni odbył się także Turniej gry w Scrabble o tytuł Mistrza słowa. Wystartowało w nim osiem osób, które grały przy dwóch stolikach. Po godzinnej rozgrywce eliminacyjnej do finału przeszły cztery osoby. Po trwającym także godzinę turnieju finałowym okazało się, że Mistrzem słowa jest Krzysztof Kornowski. Kolejne miejsca zajęły Karolina Knitter, Lucyna Werska i Klaudia Drzycimska. Gratulujemy!

W przerwie turnieju Scrabble odbyło się spotkanie „Dziennikarstwo bez tajemnic” z chojnickimi dziennikarzami. Gośćmi byli Maria Eichler – dziennikarka „Gazety Chojnickiej” i „Gazety Pomorskiej”, obecnie współpracująca z „Chojniczaninem.pl”; Aneta Czupryniak – dziennikarka radia Weekend, wcześniej pracująca w „Czasie Chojnic”, Aleksander Knitter – dziennikarz i fotoreporter związany wcześniej z „Gazetą Pomorską”, a obecnie współpracujący z portalem internetowym Chojnice.com oraz Dariusz Kępa – dziennikarz radiowy współpracujący z Polskim Radiem Gdańsk. Odpowiadali oni na pytania bibliotekarek Weroniki Sadowskiej i Anny Marii Zdrenki m.in. o to, jak to się stało, że zaczęli pracować w mediach i jak wyglądały ich początki. Było pytanie o zabawne sytuacje i wpadki podczas pracy, a także o to, jak wygląda dzień pracy dziennikarza. Jak wynikało z rozmowy, praca dziennikarza cały czas ich pasjonuje i nie przeszkadza im, że muszą być dyspozycyjni, uczyć się nowych technologii czy nosić przy sobie pokaźną ilość sprzętu. Goście zdradzili, jak przygotowują swoje materiały i jak ich warsztat dziennikarski zmieniał się na przestrzeni lat dzięki dochodzeniu nowych możliwości technicznych. Jak wspominała Maria Eichler, na początku pracy w „Gazecie Pomorskiej”, artykuły codziennie były pocztą dostarczane do redakcji w Bydgoszczy. Z kolei Dariusz Kępa mówił, że kiedyś dziennikarz radiowy miał do dyspozycji tylko sprzęt nagrywający, a dzisiaj robi także zdjęcia i nagrywa filmy. Aneta Czupryniak przyznała, że zdarza jej się zabierać ze sobą przenośne studio transmisyjne. Podczas rozmowy Aleksander Knitter przyznał, że właśnie teraz obchodzi jubileusz 20-lecia pracy w mediach. Dziennikarze odpowiadali także na pytania publiczności, m.in. o to, czy zawód dziennikarza jest niebezpieczny.

Ostatnim akcentem Nocy w Bibliotece było wręczenie nagród laureatom Dyktanda o Pióro Bibliotekarza oraz zwycięzcom Turnieju gry w Scrabble. Wręczały je dyrektor MBP Anna Lipińska i prezes Stowarzyszenia LekTURa Weronika Sadowska. Dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników były zabawy z chustą animacyjną, które poprowadziła wolontariuszka harcerka Julia Adasik. Na zakończenia natomiast Julia zaprosiła wszystkich do utworzenia harcerskiego kręgu i przekazania sobie iskierki pokoju.

Wypożyczalnia Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych

W dziale ogromnym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne maszyny do pisania. Wśród nich znalazły się starsze modele – Rheinmetall, Erika z początku lat 30. ubiegłego wieku i te bardziej współczesne, jak maszyna elektryczna typu TWEN 320. Odwiedzający wypożyczalnię chętnie zasiadali przy dowolnie wybranej maszynie i próbowali swoich umiejętności, co nie zawsze okazywało się łatwe. Najwięcej trudności, zwłaszcza najmłodszym, sprawiała siła uderzenia w klawisze maszyny. Prawdziwą ciekawostką była kalka, za pomocą której można było zrobić kopię swoich tekstów. Zajęciom praktycznym towarzyszyła wystawka dotycząca historii maszyn do pisania oraz zdjęcia maszyn sławnych pisarzy.

Dla najmłodszych uczestników bibliotekarki przygotowały rozsypankę literową i kolorowe pieczątki z literami. Dzieci chętnie brały udział w układaniu wyrazów i z radością odbierały nagrody książkowe.

Magazyny, hol i dekoracje budynku

Każdego roku uczestnicy Nocy w Bibliotece chętnie zwiedzają magazyny. Nie tylko, by zobaczyć zbiory, które się tam znajdują, ale także by obejrzeć specjalne dekoracje przygotowane na to wydarzenie. Tym razem zwiedzanie rozpoczęło się od uprzedzenia o obecności w magazynach jadowitego pająka sieczarza magazynowego i wręczeniu specjalnej maczugi odważnej osobie, która miała uśpić nią pająka. Następnie w korytarzu, którego wystrój nawiązywał do początków powstania pisma obrazkowego, pracowniczka biblioteki opowiedziała czytelnikom historię pisma. Zwiedzający mogli także zobaczyć groty, w których przedstawione było życie naszych praprzodków. Chętni rysowali własne naskalne rysunki. Poza dekoracjami zwiedzający zajrzeli do niedostępnych na co dzień magazynów, w których przechowywane są książki z wypożyczalni dla dzieci i dla dorosłych oraz magazynu czasopism, w którym znajdują się archiwalne czasopisma, m.in. „Gazeta Pomorska” gromadzona od 1965 roku.

Poza magazynami tematyczne dekoracje pojawiły się na całym I piętrze budynku MBP. Bibliotekarki z działu Opracowanie i Gromadzenie Zbiorów przygotowały m.in. obrazkową historyjkę „Literkowy ogród” i makiety literek. Na ścianach zaprezentowane zostały różne alfabety, a w samym dziale dzieci mogły wziąć udział w minikonkursach związanych z tematem Nocy w Bibliotece.

Odrębną częścią Nocy w Bibliotece były zabawy w Strefie Małego Harcerza, która znajdowała się na korytarzu na I piętrze. Tę część zajęć poprowadziło trzech harcerzy z 6 Drużyny Starszoharcerskiej „espoir”. Byli to: Julia Adasik, Sara Muszyńska i Hubert Grzegórski. Zapraszali oni do zabawy dzieci zwiedzające różne działy biblioteczne. Wielką atrakcją dla zwiedzających była harcerska musztra.