VI Noc w Bibliotece z literkami w tle

W sobotę 5 października 2019 roku w Chojnicach odbędzie się VI Noc w Bibliotece pod nazwą „Biblioteka liter”. Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają czytelników, mieszkańców Chojnic i powiatu w godz. 18.00-22.00.

Biblioteka i stowarzyszenie po raz kolejny włączają się w ogólnopolską odsłonę Nocy Bibliotek, w której weźmie udział ponad 1600 placówek. Hasło ogólnopolskiego wydarzenia to „Znajdźmy wspólny język”. W chojnickiej bibliotece jak co roku bibliotekarze i członkowie stowarzyszenia przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a wśród nich spotkania, zabawy, gry, wystawy, dyktando i ciekawe dekoracje korytarzy oraz magazynów biblioteki.

VI Noc w Bibliotece została dofinansowana przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się poniżej. Zapraszamy!

PROGRAM NOCY

Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci
godz. 18.00 – „Kura Adela, czyli Bazgrołki, Ugniatacze i Ulepiacze”, spotkanie otwarte dla dzieci z pisarką Joanną Krzyżanek
godz. 19.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 6-8 lat prowadzone przez pisarkę Joannę Krzyżanek (obowiązują zapisy)
godz. 20.40 – „Literowanie przez miganie”, wykład i warsztaty migania poprowadzi Ewa Kurs, tłumaczka języka migowego
Ponadto: zabawy ruchowe dla dzieci, literki pieczątki, alfabet Braille’a

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
godz. 18.30 i 19.30 – warsztaty „Jak się robi papier czerpany” poprowadzi instruktorka ChCK Elżbieta Ciszewska (dla dzieci od 6 lat; obowiązują zapisy)
Ponadto: znaki wodne, zdobienie papieru czerpanego, zabawa formatami, wystawy Papierowe różności, Historia papieru czerpanego

Mediateka
godz. 19.00 – „O piśmie japońskim”, spotkanie ze studentką japonistyki Martyną Szpakowską
Ponadto: wystawy, gry i zabawy poświęcone alfabetom azjatyckim

Czytelnia i Informacja Biblioteczna
godz. 18.00 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Książki, książeczki ciekawe są”
godz. 18.15 – „Balladowe słówkobranie”, występ Dariusza Gancewskiego z zespołem
godz. 19.00 – Turniej gry w Scrabblle o tytuł Mistrza słowa – eliminacje
godz. 20.00 – „Dziennikarstwo bez tajemnic” – na pytania odpowiadać będą Maria Eichler, Aneta Czupryniak i Aleksander Knitter
godz. 21.00 – Turniej gry w Scrabble o tytuł Mistrza słowa – finał
godz. 21.50 – wręczenie nagród laureatom Dyktanda o Pióro Bibliotekarza i Turnieju gry w Scrabble
Ponadto: ćwiczenia z kaligrafii, wystawy

Wypożyczalnia Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych
Stare maszyny do pisania
Historia druku
Literkowe pieczątki

Opracowanie i Gromadzenie Zbiorów
Prezentacja różnych alfabetów
Literkowe kolorowanki
Makiety liter
Historyjka „Literkowy ogród”
Minikonkursy z literkami

Sala konferencyjno-widowiskowa
godz. 18.15 Dyktando o Pióro Bibliotekarza (obowiązują zapisy)

Spacer po bibliotecznych magazynach udekorowanych pismem obrazkowym – godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 (zbiórka w holu na I piętrze).