W Czytelni odbył się wieczór poświęcony Wincentemu Rogali

W czwartek 7 kwietnia 2011 roku w Czytelni odbył się wieczór poświęcony Wincentemu Rogali, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, dla uczczenia przypadającej w tym roku 140 rocznicy urodzin Wincentego Rogali.

W wieczorze udział wzięli w większości członkowie chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Gościem był prezes Zarządu Głównego ZK-P Łukasz Grzędzicki. W imieniu organizatorów wszystkich przywitała wiceprezes chojnickiego oddziału ZK-P Janina Kosiedowska. Następnie wiceprezes przedstawiła życiorys Wincentego Rogali (1871-1958), opierając się na książce Kazimierza Ostrowskiego „Pieśniarz z ziemi jezior. O Wincentym Rogali z Wiela”, wydanej w 1985 roku przez Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku. Życiorys przeplatany był fragmentami pieśni i gadek Rogali, czytanymi przez Janinę Kosiedowską wraz z Aliną Jaruszewką i Barbarą Lewińską, a także filmikami, będącymi nagraniem wspomnień o Wincentym Rogali 90-letniego wielewskiego gawędziarza Edmunda Konkolewskiego. Nagranie zostało wykonane dwa tygodnie wcześniej podczas wizyty w Wielu wiceprezes Janiny Kosiedowskiej i bibliotekarki Anny Marii Zdrenki z Pracowni Dokumentacji Regionalnej biblioteki. Wizyta – jak mówiła pani Kosiedowska – była śladami Wicka Rogali. Panie razem ze Zbigniewem Studzińskim z bruskiego oddziału ZK-P rozmawiały z Edmundem Konkolewskim, odwiedziły także Zespół Szkół w Wielu, obejrzały stojący przez szkołą pomnik Wicka Rogali i pomnik Hieronima Derdowskiego w centrum wsi. Były także na cmentarzu przy grobie Wicka Rogali. Niektóre zdjęcia wykonane w Wielu można było obejrzeć podczas wieczoru, a część jest eksponowana na wystawie w Czytelni zatytułowanej „Wspomnienie o kaszubskim Sabale”.

W trakcie spotkania można było też posłuchać archiwalnej audycji radiowej o Wicku Rogali z 1958 roku, zrealizowanej po śmierci pieśniarza, udostępnionej przez Kazimierza Ostrowskiego. W jej trakcie słychać było głos Wicka Rogali – jak przemawia do obecnych na jednym ze swoich wieczorów, a także jak gra na cytrze i śpiewa. Wiceprezes Kosiedowska poprosiła także Kazimierza Ostrowskiego o opowiedzenie, jak wyglądała uroczystość odsłonięcia w Wielu w 1957 roku pomnika Hieronima Derdowskiego, który powstał z inicjatywy Wicka Rogali. Kazimierz Ostrowski, który uczestniczył w tej uroczystości, mówił, że zgromadziła ona aż 25 tys. osób, co wywołało niepokój ówczesnych władz. – Była to uroczystość niezwykła, podniosła – stwierdził.
Na pamiątkę wieczoru każdy mógł wziąć egzemplarz książki „Pieśniarz z ziemi jezior”.

Po zakończeniu tej części spotkania głos zabrał prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, który mówił o trwającym właśnie narodowym spisie powszechnym, namawiając Kaszubów do wzięcia w nim udziału oraz do zaznaczenia przynależności do kaszubskiej wspólnoty etnicznej. Z kolei członek ZK-P Kazimierz Jaruszewski przypomniał o przypadającej 8 kwietnia 80 rocznicy śmierci Hipolita Ostoi-Lniskiego (1853-1931, opiekuna polskiej młodzieży gimnazjalnej w Chojnicach.