„W starym szpitalu… Historia, folklor, książki i duchy”

Wszyscy, którzy podczas Europejskiej Nocy Muzeów zajrzeli do Wszechnicy Chojnickiej mogli przypomnieć sobie czasy, gdy w tym budynku mieścił się przez wiele lat szpital. Mogli dowiedzieć się więcej o historii obiektu, obejrzeć stare książki i wyroby kaszubskie.

Wieczorem w sobotę 19 maja 2018 roku we Wszechnicy trwała akcja „W starym szpitalu… Historia, folklor, książki i duchy” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W holu na parterze witały bibliotekarki przebrane za pielęgniarki, siostra zakonna, dwie Kaszubki, dobry duch kaszubskich lasów Borowa Ciotka i Smętek. Pojawiał się także duch…, czasem w windzie, czasem na schodach budynku.

Pielęgniarki zachęcały do obejrzenia wystawy kaszubskiego rękodzieła. Można było podpatrzeć, jak się robi kaszubskie broszki – na szydełku oraz z filcu. Chętni mogli sami wykonać takie cacka. Ponadto na uwagę zasługiwała wystawa najstarszych książek w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Eksponowane były encyklopedie, książki związane z Pomorzem, jak i powieści z drugiej połowy XIX w. Zainteresowanie wzbudzały piękne okładki woluminów, wygląd stron czy stare pieczęcie na książkach.

Można było także obejrzeć wystawę poświęconą historii obiektu, w którym obecnie mieści się MBP i swoją siedzibę mają organizacje pozarządowe, w tym ZKP. Historia budynku jest bardzo ciekawa i sięga 1864 roku, gdy zrodziła się idea utworzenia kościelnego zakładu wychowawczego dla dziewcząt, zakładu opieki nad chorymi i sierocińca. To tutaj funkcjonował Zakład św. Boromeusza prowadzony od początku przez siostry franciszkanki. Kompleks obejmował aż osiem kamienic. Obok klasztoru, sierocińca czy szpitala przez wiele lat była tu Szkoła Gospodarstwa Domowego dla dziewcząt. Po wojnie całość obiektu zajmował szpital rejonowy oraz przychodnia zdrowia. Eksponowane były książki i inne zbiory biblioteczne, w tym świadectwo jednej z uczennic Szkoły Gospodarstwa Domowego z 1929 roku i zeszyt z notatkami oraz fotografia absolwentek. Wystawę wzbogaciły m.in. stare zdjęcia Zakładu św. Boromeusza i księga pamiątkowa wypożyczone z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.