Warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków z Pawłowa

Do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w środę 16 kwietnia 2018 roku przyjechały dzieci z „Akademii Maluszka” z Pawłowa. Grupa zjawiła się specjalnie na warsztaty czytelnicze.

Po krótkim wstępie dotyczącym bieżących akcji przeprowadzanych przez bibliotekę, w tym projektu „Z książką na start”, bibliotekarka zaprezentowała dzieciom książkę autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Mydło”. Następnie przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się obrazkowi przyczepionemu do tablicy flipchart, przedstawiającemu wybrudzonego chłopca o imieniu Jurek. Bibliotekarka wyłożyła na podłodze wcześniej przygotowane, wycięte z gazetek prospektowych przedmioty, które mogłyby posłużyć Jurkowi, żeby doprowadzić się do porządku. Było tam też kilka pułapek dla nieuważnego słuchacza. Każdy uczestnik zajęć miał za zadanie wybrać jedną karteczkę z wybranym przez siebie przedmiotem, powiedzieć co to jest i jak może posłużyć brudnemu chłopcu. Gdy zadanie zostało wykonane, bibliotekarka odpięła obrazek brudnego chłopca, a w jego miejsce pojawił się uśmiechnięty, czyściutki Jurek. Dzieci bardzo się z tego ucieszyły.
Kolejną częścią spotkania była zabawa w pokazywanie. Prowadząca przeczytała wierszyk pt. „Jurek nurek” traktujący o myciu poszczególnych części ciała. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z głównym bohaterem bajki Małgorzaty Strzałkowskiej – z mydłem. Po ozdobieniu obrazka przyszedł czas na wspólne zdjęcie i słodki poczęstunek.