Warsztaty detektywistyczne poprowadził pisarz Dariusz Rekosz

Dariusz Rekosz, autor m.in. książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży w czwartek 18 maja 2017 roku gościł w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci MBP. Z pisarzem mieli okazję spotkać się m.in. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach.

Gościa i przybyłych przywitała kierownik oddziału Wioletta Karpiak. Jak podkreśliła, spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki i dofinansowane ze środków Instytutu Książki. Przedstawiła Dariusza Rekosza jako autora prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych, animatora kultury, twórcy scenariuszy, słuchowisk radiowych i felietonistę. Autor natomiast zażartował, że nie jest pisarzem, bo ma na koncie tylko 30 książek i 20 audiobooków. Przyznał, że z wykształcenia jest informatykiem, a wykonywał różne zawody, takie jak hutnik, mechanik samochodowy, DJ czy sędzia piłkarski. Podkreślił, że z takim doświadczeniem może pisać o różnych zagadnieniach.

Spotkanie okazało się warsztatami detektywistycznymi, które poprzedziła krótka prezentacja multimedialna, w której autor podkreślił: „piszę i czytam książki”. Uczniowie mogli zobaczyć pisarza na fotografiach w ciekawym stroju lub ze znanymi osobami, w różnorodnych miejscach. – Bardzo dużo podróżuję po Polsce – mówił Dariusz Rekosz. – Czytam różne rzeczy i w różnych miejscach – dodał. Jak przystało na autora prozy detektywistycznej, gość poprowadził warsztaty z szyfrowania i rozszyfrowywania wyrazów. Uczniowie zapoznali się więc z tajnikami najprostszych szyfrów, szyfru z przesunięciem oraz szyfru tablicowego. Dowiedzieli się także, w jaki sposób szyfry łamią kryptolodzy. Musieli samodzielnie zaszyfrowywać i odszyfrowywać. – Detektyw musi być szybki – przypominał pisarz. Chętni rozwiązywali również test detektywa.

Dariusz Rekowski nagrodził aktywnych przyszłych detektywów audiobookiem i książką z autografem. A każdy czytelnik mógł zdobyć autograf i ustawić się do pamiątkowej fotografii z pisarzem.