Warsztaty kaszubskie dla dzieci

W ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Chojnicach przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przygotowali zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach. Spotkania odbyły się 25 października 2017 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci oraz w Czytelni dla Dorosłych.

Uczestnikami warsztatów pn. „Wzory kaszubskie nie tylko haftowane” byli uczniowie klasy Vb. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Jedna w Czytelni wykonywała broszki pod okiem nauczycielki języków polskiego i kaszubskiego Patrycji Rudnik, druga zaś w Oddziale dla dzieci miała zajęcia dotyczące kultury kaszubskiej, które poprowadziła prezes ZKP Janina Kosiedowska wraz z przygrywającym na akordeonie Jarosławem Kuklewskim. Następnie po 45 minutach grupy zamieniły się.
W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci Janina Kosiedowska przeczytała utwór Jana Karnowskiego pt. „Pòwiôstka”. Opowiadał on o tworzeniu Ziemi przez Pana Boga. Dziełu temu towarzyszyły anioły – każdy z nich miał w opiece jakąś jej cząstkę. Jeden z nich nie bardzo był zadowolony, ponieważ na części Ziemi nie było nic poza piachem. Poprosił więc Boga o rzucenie w to miejsce bursztynu, złota i diamentów. Bóg przychylił się do prośby anioła i tak powstał region, który zwiemy Kaszubami, a anioła, który tak bardzo zainteresował się piaszczystym terenem, mianował jego opiekunem. Dlatego też Kaszuby nazwane zostały „Adamowym rajem”, a różnobarwna natura pokazywana jest przez ludzi m.in. w hafcie. Następnie dzieci uczyły się piosenki „Kaszëbskô zemia”. Na samym śpiewie się jednak nie skończyło – uczniowie zatańczyli walczyka.

W dalszej części członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przybliżyli uczestnikom postać jednego z wielkich kaszubskich twórców – rzeźbiarza, pisarza, malarza i filozofa Józefa Chełmowskiego. Większość dzieci już o nim słyszała, ale na spotkaniu wszystkie miały okazję obejrzeć album z pracami artysty i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Jedna z nich dotyczyła stworzonego przez artystę obrazu, który mierzy 55 metrów, a inne jego „maszyny do łapania żywiołów” oraz rzeźby anioła śmierci, która powstała na specjalne zamówienie i nikt nie wie, co się z nią stało.

Natomiast w Czytelni warsztaty wykonywania broszek z filcu prowadziła Patrycja Rudnik. Jak podkreśliła, zrobienie takiej broszki jest naprawdę proste. – To nie jest tak skomplikowane, jak wam się wydaje – dodała. Następnie w nawiązaniu do kultury kaszubskiej opowiedziała o kolorach, które najczęściej występują w sztuce kaszubskiej. Nauczyła także dzieci wymawiania ich w języku kaszubskim. Najmłodsi dowiedzieli się, jak po kaszubsku jest: zielony, czerwony, czarny, żółty, niebieski, jasnoniebieski i ciemnoniebieski. Prowadząca opowiedziała również o kwiatach, które najczęściej występują w hafcie kaszubskim. – Znajdziemy wśród nich tulipany, róże, kwiaty granatu, palmety i wiele innych – mówiła. Niektóre kwiaty pokazywane są w różnych odmianach, np. tulipanów w kaszubskim hafcie występuje co najmniej pięć rodzajów. Po krótkim wprowadzeniu dzieci wybierały wzory kwiatów, które przedstawiać miały ich broszki. Do wyboru była róża lub tulipan. Następnie w wielkim skupieniu i z niezmierną dokładnością zabrały się za tworzenie swoich własnych broszek. Każdy krok po kroku wycinał poszczególne części, a następnie przy pomocy Patrycji Rudnik sklejał wszystkie części w jedno.

Na zakończenie każdy uczeń otrzymał w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci specjalnie stworzoną na obchody roku Józefa Chełmowskiego zakładkę z Matką Boską wyrzeźbioną przez artystę, natomiast w Czytelni wykonaną przez siebie broszkę.