Warsztaty pn. „Moje miejsce we wszechświecie”

17 czerwca 2019 roku dzieci uczestniczące w warsztatach rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie” wybrały się wraz z prowadzącą Ewą Drzazgowską w plener.

Celem spaceru było wykonanie przez dzieci fotografii przedstawiających ich ulubione miejsca znajdujące się w Chojnicach. Najciekawsze ujęcia zostaną utrwalone na widokówkach, które będzie można obejrzeć i zakupić na stoisku projektu podczas Dni Chojnic. Spotkanie to zamknęło cykl, którego kontynuacja przewidziana jest na wrzesień bieżącego roku.

Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

W poniedziałek 10 czerwca 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się trzecie spotkanie w ramach warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”. Zajęcia poprowadziła pani doktor Ewa Drzazgowska.

Spotkanie rozpoczęło się od zabawy ruchowej i zabawy w wsłuchiwanie się w dźwięki płynące z otoczenia. Następnie pani Ewa zapytała uczestników o to, co to jest mapa i do czego służy. Padły odpowiedzi, że mapa pomaga odnaleźć skarb lub drogę podróżnikom i może przedstawiać powierzchnię kraju lub świata. W dalszej części zajęć uczestnicy pracowali w trzech grupach, tworząc mapy Chojnic, na których pozaznaczali najważniejsze budynki oraz miejsca, które najbardziej lubią.

Ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się 17 czerwca w godzinach 16.00-17.20.

W poniedziałek 3 czerwca 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się drugie spotkanie w ramach warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”. Zajęcia poprowadziła dr Ewa Drzazgowska.

Na początku spotkania każdy uczestnik przedstawił się i pokazał lub opowiedział, co lubi robić, lecz miało być to coś innego niż podczas poprzedniego spotkania. W nawiązaniu do zajęć o kosmosie i wszechświecie pani Ewa zaproponowała zabawę w podawanie kłębka do osoby siedzącej naprzeciwko, w wyniku czego powstała gwiazda. Zadanie miało na celu utrwalić imiona uczestników.

Następnie dzieci rozpoczęły indywidualne prace przy stolikach. Tym razem dziewczynki i chłopcy mieli za zadanie narysować miejsce, gdzie odpoczywają i czują się bezpieczni. Gdy prace plastyczne zostały ukończone, przyszedł czas na pytania o szczegóły pojawiające się na rysunkach. Na zakończenie prowadząca przeczytała trzy krótkie historyjki: „Król i gwiazda”, „Król i kot”, „Król i drzewa” z książki pt. „Król i morze”. Jej autorem jest Heinz Janisch, a ilustratorem Wolf Erlbruch. Po krótkiej rozmowie o tym, kim jest król, dzieci zakończyły spotkanie zabawą iskierka.
Terminy dalszych poniedziałkowych spotkań to 10 i 17 czerwca w godz. 16.00-17.20.

W poniedziałek 27 maja 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci rozpoczął się cykl warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”. Zajęcia poprowadziła dr Ewa Drzazgowska.

Prowadząca jest tłumaczką i filozofem, autorką projektów „Ćwiczenia z myślenia” i „Polubić myślenie?” oraz pomysłodawczynią projektu „Chojnice Magiczne”. Od wielu lat jest serdecznym przyjacielem Wypożyczalni dla Dzieci, w której wielokrotnie prowadziła zajęcia dla małych czytelników.
Na początku spotkania każdy uczestnik warsztatów przedstawił się i pokazał lub opowiedział o tym, co lubi robić w wolnym czasie. Następnie wszyscy odpowiadali na pytanie, czym jest wszechświat. Dziewczynki i chłopcy mówili, że to Ziemia, gwiazdy, planety, Słońce, Droga Mleczna, ale również ludzie, zwierzęta, samochody. W dalszej części spotkania dzieci zostały podzielone na dwie grupy i każda z nich narysowała własną wizję wszechświata, nie pomijając siebie. Gdy prace plastyczne zostały ukończone, przedstawiciele jednej grupy mogli zadawać pytania członkom drugiej i odwrotnie.

Na zakończenie pani Ewa Drzazgowska przeczytała książkę pt. „Jak tata pokazał mi wszech-świat”, której autorem jest Ulf Stark, a ilustratorką Eva Eriksson. Książka opowiada historię chłopca, którego tata zabiera pewnego dnia na spacer, by pokazać mu wszechświat. Wędrują ulicami miasta, mijają przechodniów, park i sklepy. Robi się już późno i wtedy tata pokazuje chłopcu wszechświat, a w zasadzie jego fragment, którymi są: ślimak, źdźbło trawy, oset czy rozgwieżdżone niebo. Wszechświat to wszystko, co otacza ludzi, a nawet psia kupa, w którą wdepnął tata.
Kolejne warsztaty odbędą się w najbliższy poniedziałek, 3 czerwca o godz. 16.00 i potrwają do 17.20. Terminy dalszych spotkań to 10 i 17 czerwca.