Wizyta w MBP autorki popularnej serii książek o Florce

Pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel we wtorek 20 listopada 2018 roku gościła w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Spotkała się z uczniami trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach.

Wizyta odbyła się w ramach projektu Dyskusyjny Klub Książki, gdyż taki klub dla młodzieży funkcjonuje przy Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Spotkanie było zaadresowane do młodszych czytelników, gdyż dla nich swoje książki pisze pani Roksana. Jak stwierdziła na wstępie, zamierzała rozmawiać z dziećmi o książkach. Podkreśliła, że ważny jest zarówno pisarz, który wymyśla książki, bibliotekarz, który je wypożycza, jak i czytelnik, który je czyta. – „Bez was to by nie miało sensu” – mówiła.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel zaproponowała, że przeczyta jedną ze swoich książek. Wprawdzie pierwszoklasiści znali serię o Florce, jednak w większości stwierdzili, że to książki dla małych dzieci, a oni mają już siedem lat, więc pisarka przeczytała im jedną z bajek ze zbioru „Siedmiu Wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii”. Była to opowieść o wilku, trzech świnkach i trzech domach. Pisarka omówiła z uczniami treść tej bajki. W ciekawy sposób poruszyła zagadnienie biedy i bogactwa oraz tego, co w życiu jest najważniejsze, a także zachowania osób, którym zależy tylko na bogaceniu się kosztem innych. Jak mówiła autorka, ma taką koncepcję, że najważniejsze rzeczy w życiu są za darmo.

W dalszej części młodzi czytelnicy mogli zadawać pytania. A było ich mnóstwo, w tym to, czy łatwo się pisze książki, ile czasu zajmuje napisanie jednej, a nawet na czym autorka pisze. – „Lubię pisać książki, a najbardziej lubię, jak książka jest wydana” – przyznała pisarka. Zapytana, czy będą dalsze części o sympatycznej ryjówce Florce, odpowiedziała, że tak. Ukazało się już pięć książek i ma zamiar napisać kolejną. Zajmie się tym w grudniu, jak tylko zakończy obecny cykl spotkań autorskich. Planuje też książkę dla starszych dzieci. Spotkanie szybko upłynęło, a na zakończenia pisarka na karteczkach podpisywała się i wstawiała pamiątkowe pieczątki przedstawiające Florkę.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki.